Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czym się wyróżnia system Ubuntu?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czym się wyróżnia system Ubuntu?

Ubuntu to jedna z wersji systemu Linux, z której korzysta wiele osób zarówno w domu, jak i w biurze. Cechuje się łatwą obsługą, prostym interfejsem i wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Wielu użytkowników decyduje się na porzucenie produktu Microsoft na rzecz Linuxa. Czym jest Ubuntu i jakie są różnice pomiędzy tym system a Windowsem?

Właściwości Ubuntu

System jest darmowy i oparty na licencji open source, co pozwala na dowolne modyfikowanie zgodnie z prawem. Aktualizacje są wypuszczane zawsze dwa razy do roku. Warto również wspomnieć o społeczności – grupa użytkowników chętnie wymienia się uwagami na forach, dlatego w razie problemów można sprawnie odnaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Sam system działa szybko i jest stosunkowo bezpieczny, ponadto cechuje go wysoka stabilność. Nie trzeba go instalować, można również bezpłatnie wypróbować jego działanie na swoim komputerze.

Warianty Ubuntu, serwer www

W trosce o użytkowników Ubuntu Linux posiada kilka różnych wariantów, dopasowanych do potrzeb korzystających. Wersja GNOME to standardowy model dedykowany do pracy biurowej lub użytku domowego. Kubuntu – podobna do standardowej, ale oparta na środowisku graficznym KDE Plasma Desktop, który jest w pełni konfigurowalny. Kolejną wersją jest Mate – odpowiednik Ubuntu Classic. Wariant Touch jest dedykowany urządzeniom mobilnym – telefonom, tabletom, a także laptopom 2 w 1. Ubuntu Studio to wariant, z którego najczęściej korzystają osoby zajmujące się obróbką różnego rodzaju multimediów – grafiki, muzyki, filmów czy fotografii. Osoby ze słabszymi, starszymi modelami komputerów z powodzeniem mogą korzystać z Xubuntu. Ta wersja powstała właśnie z myślą o nich. Warto również zwrócić uwagę na Ubuntu serwer www.

Ubuntu serwer

Linux Ubuntu Serwer Edition to darmowa dystrybucja GNU/Linuksa bazująca na Debianie. Dedykowana jest do zastosowań serwerowych. Po zainstalowaniu może zawierać pakiety email, WWW, DNS a także baz danych. Sama instalacja jest prosta, a konfiguracja nie wymaga specjalnych zastosowań. Celem Serwera www jest zapewnienie usługi http i zsynchronizowanie jej z aktualnymi standardami. Jeżeli chcesz stworzyć stronę i obsługiwać ją na urządzeniu z systemem Ubuntu, ale nie wiesz, czy wybrać tani serwer vps, czy może hosting – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy, jakie rozwiązanie warto wybrać.

Różnice

Windows i Ubuntu (serwer) to dwa różne produkty. Wystarczy uruchomić urządzenie, a różnice widać na pierwszy rzut oka. Sam design i układ znacząco się różni od produktu Microsoft. Dla wielu osób jest on bardziej intuicyjny i łatwiej się go nauczyć. W Windowsie zastosowano hybrydowy kernel NT, a w przypadku Ubuntu – Linux. Microsoft chce jak najbardziej wyręczyć użytkownika, z kolei Linux ingeruje jak najmniej, by użytkownik mógł sam zdecydować, jakie rozwiązanie mu odpowiada. Warto dodać, że Ubuntu jest całkowicie darmowy i nie wymaga opłaty licencyjnej w przeciwieństwie do Windowsa.

Ubuntu (www serwer i system) to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród wielu użytkowników. Przejrzysty interfejs, niskie wymagania sprzętowe i odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa sprawiają, że sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurach.