Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Do czego służy DNS?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Do czego służy DNS?

Czy wiesz, że Twoja ulubiona strona, którą wpisujesz w pasku wyszukiwania, tak naprawdę jest długim numerem oddzielonym kropkami? By móc swobodnie posługiwać się jej nazwą i łatwiej zapamiętać, niezbędne było wdrożenie odpowiedniego systemu nazw domenowych. Sprawdź, co to jest DNS i do czego służy?

DNS – co to jest?

DNS (Domain Name System – System Nazw Domenowych) zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE (2016/1148 z dnia 6 lipca 2016 r.) w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii Europejskiej jest hierarchicznym rozproszonym systemem nazw sieciowych, który odpowiada na zapytania o nazwy domen. Pozwala przypisać nazwę strony do konkretnego adresu IP, na przykład witrynie www.google.com przyporządkuje adres 172.217.16.174. Dzięki temu użytkownicy mogą zapamiętać prostą nazwę strony, a nie skomplikowany ciąg liczb, który w wielu przypadkach trudno sobie przypomnieć.

Jak działa serwer DNS?

Sam DNS jest protokołem, dlatego niezbędny jest serwer, który zapewnia sprawne działanie systemu. Zawiera on bazę danych, w której znajdują się domeny najwyższego rzędu (TLD) oraz drugiego poziomu. Pierwsze z nich dzielą się na krajowe (na przykład .pl, .es. .de) oraz funkcjonalne (np. .com, .org, .edu). Domeny niższego poziomu to te regionalne (malopolska.pl czy mazowsze.pl) oraz funkcjonalne – .gov.pl, .net.pl). W praktyce każdy adres staje się ciągiem cyfr, których zapamiętanie i swobodne codzienne wykorzystanie graniczy z cudem. Szczególnie, że co chwilę pojawia się nowa podstrona w sieci.

Serwer DNS po wpisaniu do przeglądarki przez użytkownika nazwy strony komunikuje się z systemem i przetwarza nazwę na adres IP. Serwer lokalny przesyła zapytanie do serwera głównego na świecie, a ten przekazuje adres IP serwera, na którym są przechowywane strony z daną końcówką. Następnie wiadomość przechodzi przez serwer DNS, który dostarcza informację przeglądarce w Twoim urządzeniu. Komputer lub smartfon nawiązuje połączenie z adresem IP, dzięki czemu połączenie może być zrealizowane. Cały proces trwa zaledwie kilka chwil i jest niezauważalny dla człowieka.

Konfiguracja ręczna domeny

Czasami dzieje się tak, że konfigurację dla specjalnego adresu lub subdomeny należy wykonać ręcznie. Wówczas trzeba zalogować się do panelu administrującego (hosting, dedykowane serwery lub VPS), a następnie ustawić odpowiednie rekordy i wskazać, które adresy IP powinny być przypisane do danej domeny. Konfiguracja serwera dedykowanego, aby przyjmował połączenia dla danej domeny i testowanie połączenia powinno zająć kilka chwil. Dzięki temu Twoja strona będzie odpowiednio się wyświetlała.

Już wiesz, czym charakteryzuje się DNS, co to jest i jak umożliwia przeglądarkom i innym usługom internetowym odnalezienie odpowiedniego serwera, na którym znajduje się strona internetowa lub inna usługa, której szukają użytkownicy. Dzięki temu dużo łatwiej nie tylko poruszać się po sieci, ale także tworzyć strony i reklamować swój biznes – w końcu łatwiej zapamiętać nazwę niż ciąg liczb.