Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Najważniejsze aspekty bezpieczeństwa przy korzystaniu z serwerów wirtualnych i hostingu

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Najważniejsze aspekty bezpieczeństwa przy korzystaniu z serwerów wirtualnych i hostingu

W dobie największego rozwoju technologicznego większość spraw przenoszona jest do wirtualnego świata. Łatwiejszy i szybszy dostęp do niezbędnych danych to niezwykle przydatna funkcja, która usprawnia działanie firmy i umożliwia przechowywanie wszystkich plików w jednym miejscu. Środowisko wirtualne nie jest jednak tożsame z fizycznym światem, dlatego też oprócz wspólnych zagrożeń należy również stosować środki ostrożności i zabezpieczenia przed zjawiskami charakterystycznymi dla wirtualnej przestrzeni. Jakie są więc najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z serwerów wirtualnych i hostingu?

Bezpieczeństwo serwerów wirtualnych – co musisz wiedzieć?

Serwery wirtualne to wyodrębnione za pomocą specjalnego, przeznaczonego do tego programu fragmenty zasobów serwera dedykowanego tj. fizycznego komputera, podłączone do sieci Internet. Przede wszystkim należy zabezpieczyć je zarówno przed zagrożeniami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Niezwykle ważnym sposobem zabezpieczenia jest monitorowanie serwera. To proces wspierający automatyzację nadzorowania serwerów między innymi poprzez gromadzenie danych i ich analizę. Umożliwia on weryfikację problemów z wydajnością, a także informuje o awariach. Dzięki monitoringowi infrastruktura sieciowa może sprawnie działać i co najważniejsze w kontekście bezpieczeństwa – zapewnia skuteczną ochronę przed cyberprzestępcami. Warto również zwrócić uwagę na systemy typu DLP – system zapobiegający utracie danych. Świetnie sprawdzi się zarówno jako zabezpieczenie przed przypadkowymi wyciekami, jak i atakami mającymi na celu kradzież danych.

Bezpieczny hosting – o czym warto pamiętać

Hosting natomiast jest usługą polegającą na udostępnieniu miejsca na serwerze strony WWW i jej zasobów – umożliwia opublikowanie witryny, aplikacji czy też platformy sprzedażowej. Niezwykle ważne jest, aby firma hostingowa umożliwiała tworzenie kopii zapasowych, najlepiej raz na dobę. Bezpieczny hosting uwzględnia także certyfikat SSL –  oznacza to, że dane przesyłane między serwisem a użytkownikiem są szyfrowane. Usługodawca powinien dodatkowo oferować ochronę antyDDOS i całodobowe wsparcie techniczne, aby w razie potencjalnych awarii – szybką reakcję i naprawienie problemu

Wirtualizacja środowiska posiada wiele zalet, jednak ze względu na swój specyficzny charakter niesie za sobą również wiele zagrożeń. Kluczowe jest więc zapewnienie kompleksowej i dopasowanej do wirtualnego świata ochrony. Bezpieczeństwo serwerów wirtualnych oraz hostingu jest więc tematem, którym powinien zainteresować każdy ich użytkownik.