Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Rodzaje szyfrowania w certyfikatach SSL

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Rodzaje szyfrowania w certyfikatach SSL

Bezpieczeństwo strony internetowej to podstawa dobrze pracującej witryny. Jednym z najpowszechniejszych sposobów ochrony danych użytkownika jest szyfrowanie SSL, realizowane za pomocą certyfikatów SSL. Służą one do zabezpieczania połączeń między przeglądarką a serwerem i są podstawą zaufania do witryny — szczególnie w przypadku sklepów internetowych, bankowości czy formularzy kontaktowych. Sprawdź, jakie rodzaje certyfikatów SSL są dostępne.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Na rynku dostępne są różne typy certyfikatów SSL, dopasowane do konkretnych potrzeb stron internetowych. Ich obecność zwiększa wiarygodność witryny, korzystnie wpływa na jej widoczność, a także daje komfort użytkownikowi, który mu wprowadzić dane wrażliwe. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje SSL:

  • DV (Domain Validation) – podstawowy poziom weryfikacji, sprawdzana jest jedynie zgodność domeny. To najczęściej wybierane tanie certyfikaty SSL, np. dla blogów lub stron firmowych czy ofertowych,
  • OV (Organization Validation) – średni poziom zabezpieczeń, wymaga potwierdzenia danych firmy. Idealny dla biznesów, które chcą zwiększyć wiarygodność. Takie szyfrowanie ssl zalecane jest także dla sklepów internetowych, stron NGO i firm, które przetwarzają dane użytkowników. Użytkownik widzi dane właściciela dopiero po kliknięciu w kłódkę przy pasku adresu, nie są one wyświetlane domyślnie,
  • EV (Extended Validation) – najwyższy poziom weryfikacji i najbardziej rozbudowana forma certyfikatu. Użytkownik widzi nazwę firmy w pasku adresu, co buduje zaufanie. Sprawdzana jest nie tylko tożsamość firmy, ale też zgodność prawna, fizyczna obecność oraz dane kontaktowe. Większość najpopularniejszych przeglądarek Chrome, Firefox, Edge,  zrezygnowała z wyświetlania nazwy firmy w pasku adresu. Dane są nadal dostępne, ale dopiero po kliknięciu w szczegóły certyfikatu.

Jeśli chodzi o certyfikat SSL rodzaje, warto także wspomnieć o certyfikatach typu wildcard (dla subdomen) oraz multi-domain (dla wielu domen jednocześnie).

Na czym polega szyfrowanie SSL?

SSL szyfrowanie opiera się na kryptografii asymetrycznej. Połączenie między przeglądarką a serwerem zostaje zabezpieczone za pomocą pary kluczy: publicznego i prywatnego. Dane przesyłane przez użytkownika (np. loginy, hasła, dane kart) są zaszyfrowane i mogą zostać odczytane wyłącznie przez serwer, który posiada odpowiedni klucz. Mechanizm ten eliminuje ryzyko przechwycenia danych przez osoby trzecie. To właśnie szyfrowanie danych SSL stoi za tym, że połączenie ze stroną oznaczone jest kłódką w pasku przeglądarki oraz protokołem HTTPS.

Szyfrowanie danych SSL — co warto wiedzieć?

Wdrożenie szyfrowania danych SSL to dziś standard nie tylko dla dużych firm, ale i małych stron. Jest to istotne również z punktu widzenia SEO. Google premiuje witryny korzystające z HTTPS. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz prostego certyfikatu DV, czy bardziej zaawansowanego OV lub EV, wybór powinien być uzależniony od charakteru witryny. Warto pamiętać, że istnieją różne typy certyfikatów SSL, które różnią się zarówno sposobem weryfikacji, jak i zakresem ochrony. Dobór odpowiedniego certyfikatu ma wpływ na zaufanie użytkowników, a co za tym idzie — na sukces Twojej strony. Jeżeli masz wątpliwości lub pytania – skontaktuj się z naszymi ekspertami! Z pewnością pomożemy i doradzimy, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.