Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Bezpieczeństwo domeny internetowej, czyli jak utworzyć dobre hasło

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Bezpieczeństwo domeny internetowej, czyli jak utworzyć dobre hasło

W dzisiejszych czasach do każdego konta internetowego należy utworzyć odpowiednie hasło lub dobrać inną, skuteczną ochronę. Ma ona za zadanie chronić konto przed niechcianymi osobami, złodziejami czy hakerami, których celem jest złamanie zapory i późniejsza kradzież danych lub pieniędzy. Jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Z perspektywy administratora – superszybka ochrona – SuperFast SSL

Chcąc profesjonalnie zabezpieczyć swoją domenę, spróbuj zdobyć certyfikat SSL. SSL (Secure Socket Layer) jest protokołem sieciowym szyfrującym dane w Internecie. Jest on istotny, ponieważ umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń w relacji – przeglądarka internetowa, a serwer wywoływanej strony internetowej. Protokół SuperFast SSLL jest certyfikowany. Certyfikat wydawany jest na podstawie weryfikacji do posiadania konkretnej domeny. Otrzymanie certyfikatu SuperFast SSL, pomaga wznieść domenę na wyższy poziom, owocując lepszym przeświadczeniem Internautów o bezpieczeństwie witryny.

A może… serwer wirtualny?

Serwer wirtualny to coraz częściej wybierany rodzaj serwera. Góruje on nad hostingiem współdzielonym, przy jednocześnie niższej cenie niż serwer dedykowany. Serwer jest wyodrębnioną częścią serwera dedykowanego. Dzieje się tak, ponieważ powstaje w wyniku podzielenia na części, dzięki pomocy oprogramowania do wirtualizacji. Wirtualne serwery pozwalają administratorowi instalować wybrane lub stworzone przez siebie aplikacje i konfigurować je według własnych potrzeb. Może on stworzyć trudne do odgadnięcia, bezpieczne hasło chroniące domenę przed hakerami.

Jak utworzyć bezpieczne hasło?

Dobre hasło powinno być przede wszystkim długie, ale jednocześnie proste do zapamiętania przez użytkownika. Siła hasła zwiększa się wraz z kombinacjami liter, cyfr i znaków specjalnych. Przy potencjalnych włamaniach zazwyczaj to maszyna łamie hasła – zatem im więcej znaków i bardziej skomplikowanie ułożenie, tym mniejsza możliwość złamania go przez nią. Hasło, które utworzysz, powinno być długie na kilkanaście znaków. Niezbyt dobrym pomysłem jest zapisywanie go na karteczce i pozostawianie w widocznym miejscu. Dobrze by było, gdyby Twoje hasło składało się ze słów lub pojęć, które tylko Tobie z czymś się kojarzą – utrudni to złamanie hasła nie tylko przez hakera, ale i inne osoby np. współpracowników. Jeśli nie masz pomysłu na hasło, możesz skorzystać z internetowego generatora haseł, który sam stworzy dla Ciebie najbezpieczniejsze hasło. Pamiętaj, aby dobre hasło wykorzystywać tylko raz, w duchu zasady jedno konto – jedno hasło.

Ustawiając bezpieczne hasło chroniące Twoją domenę, pamiętaj o tym, aby nie było oczywiste. Przy wymyślaniu hasła, możesz dać upust swojej wyobraźni. Wybierz odpowiednie rozwiązanie i ciesz się ze bezpieczeństwa, które Ci gwarantuje.