Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Co warto wiedzieć o FTP?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Co warto wiedzieć o FTP?

FTP (ang. File Transfer Protocol) to protokół transferu danych, który powstał w latach 70. XX wieku. Służy do przesyłania danych z jednego komputera do drugiego i instalacji intranetu, za pomocą którego można dzielić się plikami. Serwery FTP można również współdzielić i za ich pomocą przechowywać pliki lub tworzyć kopie zapasowe. Sprawdź, czym wyróżnia się protokół FTP.

Serwer FTP – co to i czym różni się od HTTP?

HTTP (ang. Hyper Text Transfer Protocol) tak jak serwery FTP stworzone zostały do przesyłania danych z jednego miejsca do drugiego. Z tą jednak różnicą, że http działa jednostronnie i przesyła pliki z serwera do przeglądarki. Tak, aby klient mógł przeglądać witryny internetowe po wpisaniu adresu URL. Jeśli natomiast poszukujesz rozwiązania, które pozwoli nie tylko pobrać pliki, ale i przesłać je na serwer, wówczas niezbędny będzie system dwukierunkowy, czyli serwer FTP. Konfiguracja połączenia za pomocą tego protokołu może być wykonana w programie FileZilla, który jest swego rodzaju klientem FTP. Aby połączyć się z tym protokołem sieciowym, należy w pasku przeglądarki wprowadzić adres serwera FTP, może on przyjąć taką formę ftp://login:hasło@nazwa_serwera. Po podaniu loginu i hasła uzyskasz dostęp do zasobów, które zawierają dedykowane serwery i będziesz mógł nimi dowolnie zarządzać, umieszczać w sieci, przesyłać i współdzielić. Aby protokół zadziałał potrzebuje kanału poleceń, dzięki któremu do serwera dotrze informacja, które pliki mają zostać udostępnione oraz kanału danych, którym zostaną one przesłane do klienta. Użytkownik może wybrać aktywny lub pasywny tryb połączenia FTP.

Serwery FTP, FTPS i SFTP

FTP serwery posiadają wiele zalet, ze względu na swoją długą historię są dobrze znanym rozwiązaniem, dla którego opracowano liczne narzędzia. Jako, że został opracowany pół wieku temu, nie istniały wówczas systemy bezpieczeństwa w sieci, a sam protokół FTP nie jest szyfrowany, co sprawia, że w obliczu współczesnym ataków hakerskich jest on stosunkowo łatwym celem. W celu ochrony danych stworzono protokoły FTPS i SFTP. FTPS działa podobnie jak serwer FTP. Co to zatem za różnica, które rozwiązanie wybierzesz? Protokół FTPS szyfruje dane, dzięki czemu chroni przed atakami hakerskimi i dostępem niepożądanych użytkowników do Twoich zasobów. SFTP uznawany jest za najbezpieczniejszy protokół. Zawiera bowiem algorytm szyfrowania (SSH), system uwierzytelniania, a dane podczas transmisji pozostają nieczytelne.