Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czym jest serwer bare metal?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czym jest serwer bare metal?

Gdy szukasz odpowiedniego rozwiązania dla swojej strony internetowej, musisz wybierać pomiędzy standardowym hostingiem, serwerem VPS a serwerami dedykowanymi. Najbardziej zaawansowana technologicznie jest opcja trzecia, a więc dedykowane serwery bare metal. Zobacz, czym się one cechują i przekonaj się, czy będą dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy.

Co to jest serwer bare metal?

Serwer bare metal to w rzeczywistości nic innego, jak fizyczny serwer dedykowany. Jego nazwa wiąże się z masywnymi metalowymi obudowami, w których przeważnie znajdują się owe urządzenia. Gwarantują one zabezpieczenie fizyczne, a także są skuteczną izolacją, poprawiającą np. działanie procesora. Stosuje się je powszechnie, więc nazwa ta weszła do użytku i dziś przyjmuje się, że właśnie serwer fizyczny to serwer bare metal.

Dlaczego warto wybrać serwer typu bare metal?

Fizyczne serwery niegdyś były stosowane częściej, lecz przestały być opłacalne np. w przypadku mniejszych firm, które mogą obecnie zdecydować się chociażby na wysokiej jakości hosting. Pod względem możliwości technicznych bare metal to jednak wciąż rozwiązanie wysoko zaawansowane, które ma wiele zalet i sprawdza się w wielu większych przedsiębiorstw.

Hosting czy serwer wirtualny nie zapewnią tak dużych mocy obliczeniowych, jak dedykowany serwer. Pod względem takich parametrów, jak zapewnienie stabilności serwisów internetowych, wydajność, prędkość, czy wielkość przestrzeni dyskowej metal bare nie ma sobie równych. Użytkownik ma do swojej dyspozycji całe zasoby serwera, które może wykorzystywać czy też modyfikować w dowolny sposób.

Gdzie znajdą zastosowanie serwery bare metal?

Samodzielne utrzymanie własnego serwera może okazać się trudnym zadaniem, gdyż wiąże się z tym wiele wydatków. Oprócz samego zakupu sprzętu trzeba liczyć się z koniecznością przygotowania pomieszczenia na serwerownię i stworzenia infrastruktury do niej. Potrzebny będzie też personel do jej obsługi. Na taki komfort pozwolić sobie mogą praktycznie tylko największe firmy na rynku, korporacje czy też urzędy państwowe. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z zamiaru wykorzystania serwera bare metal w swojej firmie. Wystarczy, że wybierzesz dedykowany serwer z oferty Sprint Data Center.

Serwery dedykowane bare metal do Twojej dyspozycji

Usługa serwerów dedykowanych polega na udostępnianiu klientom całego fizycznego serwera do wyłącznej dyspozycji. Wybierając Sprint Data Center, będziesz mógł w pełni korzystać ze swojego serwera bare metal, nie musząc jednocześnie zbudować całej niezbędnej infrastruktury wokół niego. Pozwoli Ci to na znaczne obniżenie kosztów w firmie, bez konieczności rezygnowania z najwydajniejszych rozwiązań technologicznych. Za jedyne kilkaset złotych miesięcznie możesz wybrać urządzenie z procesorem AMD Ryzen 9 5900X, pamięcią RAM nawet do 128 GB, czy dyskami SSD 2 x 3,84 TB. Jesteśmy w stanie pomóc również wówczas, gdy posiadasz już własny firmowy serwer. Usługa kolokacji pozwala na przeniesienie urządzenia do naszej przestrzeni serwerowej – będziesz mógł korzystać z niego tak, jak dotychczas, bez konieczności martwienia się o utrzymanie swojej serwerowni.