Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czym różni się transfer domeny polskiej, a czym zagranicznej?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czym różni się transfer domeny polskiej, a czym zagranicznej?

Domena internetowa to zestaw nazw prowadzący do danej strony internetowej. W skrócie – jest to po prostu adres internetowy lub raczej jego element. W obecnych czasach zakładanie firmy wiąże się ze stworzeniem jej strony internetowej. Wybór odpowiedniej domeny jest bardzo istotną decyzją. Obsługą domeny zajmuje się specjalna firma, którą zawsze można zmienić – zmiana ta nazywa się transferem domeny, a proces różni się dla domeny polskiej i zagranicznej. Jak dokonać transferu domeny?

Czym jest domena?

Twoja domena jest adresem internetowym, który kieruje użytkownika na Twoją stronę internetową. Składa się z nazwy głównej i rozszerzenia. Nazwa główna to prawdopodobnie nazwa Twojej firmy, jej skrót lub też coś, co się z nią kojarzy. Rozszerzenia zwane są domenami najwyższego poziomu i istnieje ich ograniczona ilość. Zwykle mają one postać dwuliterowego skrótu charakterystycznego dla danego kraju, np. .pl, .fr, .de czy .nl.

Jak wybrać domenę?

Oprócz domen krajowych wyróżniamy również globalne domeny funkcjonalne: .com, .net, .org, .biz, .gov, .edu czy .info. Jak sama nazwa wskazuje, odnoszą się one do funkcji danej strony internetowej – odpowiednio: komercyjnej, internetowej, organizacyjnej, biznesowej, rządowej, edukacyjnej czy informacyjnej. Domeny funkcjonalne często stosowane są jako domeny drugiego poziomu, np. .com.pl, .edu.pl. Domeny drugiego poziomu mogą nawiązywać też do regionu Twojej firmy, np. krakow.pl czy waw.pl. Istnieje również europejska domena .eu. Wybór domeny jest bardzo ważną decyzją przy zakładaniu firmy – rozszerzenie adresu powinno odnosić się do funkcji lub lokalizacji działalności, a nazwa powinna być krótka, dobrze komponować się z rozszerzeniem i kojarzyć z firmą tak, by użytkownik łatwo zapamiętał adres internetowy. Gdy już wybierzemy domenę, kolejną ważną decyzją będzie wybór operatora, czyli firmy zapewniającej obsługę techniczną i finansową Twojej domeny.

Czym jest transfer domeny?

Operatorzy lub rejestratorzy pośredniczą w zarządzaniu domeną, za co pobierają opłaty. Opłaty te mogą znacznie się różnić w zależności od rodzaju domeny i operatora. Zakładając domenę, na początku ponosisz koszt jej rejestracji, a następnie koszty przedłużenia. Czasem może się zdarzyć, że będziesz chciał zmienić operatora na takiego, który świadczy swoje usługi za niższą cenę – konieczny będzie wtedy transfer domeny https://www.sprintdatacenter.pl/tanie-domeny-rejestracja-domen/transfer. Jest to proces łatwy i szybki, a jego efektem jest po prostu otrzymywanie faktur od innej firmy. Adres Twojej strony internetowej nie zmienia się, nie znika też ona czasowo z Internetu. W przypadku niektórych operatorów transfer domeny może być możliwy dopiero po odczekaniu określonej liczby dni od jej rejestracji. Niektóre domeny mogą być też zablokowane do transferu, dlatego też należy je wtedy odblokować u obecnego operatora.

Transfer domeny polskiej

Transfery polskich domen są bezpłatne. Zazwyczaj zlecenie transferu polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza i podania nazwy domeny. Do przeprowadzenia transferu potrzebować będziesz kodu authinfo (kod EPP), który otrzymasz od obecnego rejestratora i który jest potwierdzeniem tego, że jesteś właścicielem domeny. Zatwierdzenie transferu przebiega przy wykorzystaniu Twojego adresu e-mail.

Transfer domeny zagranicznej

Główna różnica w stosunku do transferu domeny polskiej polega na tym, że transfery domen zagranicznych są zazwyczaj płatne. Zależnie od domeny, mogą być to koszty rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W kwocie tej zawiera się już często wznowienie domeny na kolejny rok. Kolejną różnicą jest to, że transfer trwa trochę dłużej, nawet do tygodnia. Cały proces transferu natomiast przebiega podobnie.