Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czym są certyfikaty SSL?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czym są certyfikaty SSL?

Czym są certyfikaty SSL?

Kiedyś certyfikaty SSL były używane jedynie przez banki. Dziś posiada je prawie każda strona, na której użytkownicy pozostawiają jakieś dane. Tyczy się to zwłaszcza sklepów internetowych, gdzie oprócz adresu e-mail czy imienia i nazwiska, podajemy także adres zamieszkania. Nasze dane są obecnie niemal w całym internecie – w sklepach, w mediach społecznościowych, w bankach. Ważne, żeby były bezpieczne. To właśnie zapewniają nam certyfikaty SSL

Certyfikat SSL – bezpieczeństwo i wiarygodność

Certyfikat SSL to protokół sieciowy, który gwarantuje bezpieczne połączenie internetowe. Oznacza to, że przepływ informacji między internautą a serwerem jest tajny. Wszystkie dane są najpierw szyfrowane, a dopiero później bezpiecznie przesyłane w miejsce docelowe. Użytkownicy wchodzący na stronę mają wówczas pewność, że ich dane są w pełni chronione i żadna niepożądana osoba nie otrzyma do nich dostępu. Jest to szczególnie ważne na wszelkich portalach aukcyjnych, w systemach płatności czy w bankowości elektronicznej. 

Jak rozpoznać, że strona ma certyfikat?

Zapewne zauważyliście, że obok adresu strony w przeglądarce pojawia się mała ikonka zielonej kłódki. To właśnie informacja dla nas, że połączenie jest bezpieczne. W przypadku gdy strona nie ma certyfikatu, przy próbie wejścia może pojawić się komunikat „Połączenie nie jest zabezpieczone. Nie podawaj żadnych informacji poufnych (takie jak hasła czy karty kredytowe) w tej witrynie, bo osoby atakujące będą mogły je wykraść”. Jeśli z kolei strona ma certyfikat o najwyższym poziomie zabezpieczeń, prócz zielonej kłódki, zobaczymy także adres podświetlony na zielono. Możecie to zauważyć na stronach banków lub instytucji publicznych (witryna Ministerstwa Finansów).

Dodatkową informacją dla nas, że strona jest bezpieczna, jest przedrostek adresu strony HTPPS, zamiast HTTP.

Jakie zalety posiadają certyfikaty SSL?

Certyfikaty SSL dają gwarancję wiarygodności i bezpieczeństwa. Protokół TLS zapewnia taki poziom szyfrowania, który jest całkowicie bezpieczny. Nawet jeśli komuś udałoby się włamać, użycie 256-bitowego klucza szyfrowania AES uniemożliwia odczytanie przechwyconych danych. 

Jak wiadomo, bezpieczeństwo sklepu internetowego przekłada się również na nasze zyski. Potencjalni klienci, w obawie o swoje dane, chętniej robią zakupy w sklepach, które posiadają certyfikat.

Poza tym certyfikaty SSL dają nam ochronę przed phishingiem i zwiększają zaufanie do naszej strony. Niestety wciąż wiele firm pada ofiarą nieuczciwej konkurencji czy oszustów, którzy podszywają się na stronach internetowych pod konkretne firmy, wykradając dane klientów. Takie strony łudząco przypominają oryginalną witrynę firmy. Wystarczy podobna nazwa strony, by ludzie się nabrali. Wykupując certyfikat SSL typu OV, czyli z weryfikacją właściciela strony, udowadniamy użytkownikom, że mają do czynienia z naszą firmą, a nie oszustami.

Posiadanie certyfikatu ma również wpływ na pozycjonowanie witryny. Google chce jak najlepiej dla użytkowników i promuje bezpieczne strony, dlatego też witryny z certyfikatem SSL mają wyższe pozycje w wyszukiwarkach. Cena certyfikatu SSL może być więc rozpatrywana w kontekście koniecznej inwestycji bez której nie tyle zaoszczędzimy, co poniesiemy straty z tytułu mniejszego ruchu lub utraty pozycji.