Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Pojemność serwera i jego przełożenie na działanie witryny

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Pojemność serwera i jego przełożenie na działanie witryny

Wybierając hosting dla naszej witryny internetowej, będziemy mieli do czynienia z takimi pojęciami jak serwer dedykowany, serwer wirtualny czy hosting współdzielony. Poszczególne oferty hostingowe różnią się od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim parametrami. Jednym z ważniejszych parametrów serwera jest pojemność. Jak przekłada się ona na działanie strony internetowej?

Czym w ogóle jest serwer?

Najprościej mówiąc, jest to maszyna fizyczna, która podłączona jest nieustannie do internetu. To właśnie na niej umieszcza się strony internetowe czy skrzynki mailowe. W zależności od tego, jaki hosting www https://www.sprintdatacenter.pl/tani-hosting-www wybierzemy, możemy korzystać z całości lub tylko części zasobów danego serwera. Od wyboru serwera zależy działanie naszej strony. Zapewne nieraz zauważyliście, że w przypadku awarii serwera, nie działała również dana witryna. 

Najważniejsze parametry serwerów

Wśród najważniejszych parametrów serwera można wymienić:

  • Transfer – zapewne każdy z Was wykupywał kiedykolwiek pakiet internetu w telefonie. Podobnie jest również w przypadku transferu. Określa on liczbę danych, jaka może zostać wysłana (zwykle w ciągu miesiąca) z serwera lub do serwera. Przykładowo pewna ilość danych pobierana jest w chwili odwiedzin strony przez użytkowników. 

  • Pojemność – tworząc stronę internetową oraz rozwijając ją, musisz wgrywać wiele plików, takich jak zdjęcia, wideo czy nowe szablony. Pojemność to inaczej ilość miejsca na dysku twardym. To właśnie od niej zależy, ile plików pomieści.

  • Uptime – wyrażona w procentach dostępność serwera, która określa, przez jaki czas w ciągu roku serwer będzie dostępny bez żadnych awarii i przestojów.

Oczywiście to tylko jedne z licznych parametrów czy opcji, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że przy wyborze hostingu ważna jest też liczba baz danych, ilość stron www, dostępne technologie czy backup. Nic dziwnego, że zakup hostingu musi być dobrze przemyślaną decyzją.

Jak wpływa pojemność serwera na działanie strony?

Powiedzieliśmy już sobie, jakie parametry są ważne przy doborze hostingu. Warto jednak również rozważyć, dlaczego są one ważne. W przypadku pojemności sprawa jest prosta. Możemy ją porównać do powierzchni na dysku naszego komputera. Jakby nie było, serwer to też komputer, tylko dużo lepszy i stale podłączony do internetu. Co się dzieje, gdy na komputerze zaczyna nam brakować miejsca? Wszystko chodzi wolniej, pliki i programy wolniej się wczytują, a komputer zaczyna się zacinać. Podobnie jest z pojemnością serwera i działaniem strony internetowej. Dzisiejsze strony internetowe są bardziej rozbudowane niż kiedyś. To oznacza, że 5 GB przestrzeni dyskowej może nam nie wystarczyć. Zwłaszcza jeśli na stronie codziennie dodajemy zdjęcia czy filmy albo posiadamy sklep internetowy z dużą ilością produktów. 

Pamiętajmy też, że im więcej plików na stronie, tym więcej transferu będą zużywać użytkownicy. Niestety, jeśli wykorzystamy dostępne zasoby, to o ile nie zwiększymy ich w trakcie trwania umowy, nasze konto hostingowe może zostać zablokowane, a strona przestanie działać.