Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Różnice pomiędzy serwerami VPS a typu Cloud

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Różnice pomiędzy serwerami VPS a typu Cloud

Jeszcze jakiś czas temu rozwiązania cloud computing były nowością. Nowością, która przyjęła się bardzo dobrze, przez co zaczęła być wykorzystywana na szeroką skalę. Niestety w wielu przypadkach dopisek Cloud w ofercie to jedynie chwyt marketingowy, a sam hosting nie ma wówczas nic wspólnego z ideą chmury obliczeniowej. Czym tak właściwie jest chmura obliczeniowa? Co ją odróżnia od innych usług hostingowych?

Serwery VPS

Serwer VPS, czyli Wirtualny Serwer Prywatny, to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Bardzo często wybieramy go, jeśli mamy już na tyle rozwiniętą i popularną stronę, że hosting współdzielony nam nie wystarcza, ale jednocześnie serwer dedykowany to już za dużo. 

W praktyce wygląda to tak, że fizyczny serwer dzielony jest na kilka wirtualnych maszyn. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie wirtualne maszyny są od siebie niezależne. Oprogramowania do wirtualizacji, które wykorzystywane są do tego typu serwerów, pozwalają na pełną emulację serwera fizycznego, czyli dedykowanego. Różnica właściwie jest jedna. O ile przy serwerach dedykowanych mamy swoją maszynę na wyłączność, o tyle w przypadku serwerów VPS, z maszyny korzysta kilku osób.

A jak jest z zasobami oraz możliwościami konfiguracji? W zależności od danego pakietu, możliwości oraz elastyczność ustawień jest podobna jak w przypadku serwera dedykowanego. Możemy zwiększyć ilość pamięci RAM czy moc procesora. Zasoby również są niewiele niższe. Jednak VPS to rozwiązanie dużo tańsze od serwera dedykowanego. Nawet tanie serwery VPS https://www.sprintdatacenter.pl/serwer-wirtualny-tani-vps dorównują swoimi możliwościami serwerom dedykowanym.

Serwery typu Cloud

Chmura jest systemem, który zapewnia dostęp do zwirtualizowanej puli zasobów serwerowych za pomocą interfejsu programowania. Jak wiadomo, wiąże się z tym moc obliczeniowa, pamięć masowa i interfejsy sieciowe. Interfejsy pozwalają nam na pełne skalowanie tych zasobów. Wszystko zależy od tego, czego w danej chwili potrzebuje nasza strona internetowa czy sklep. 

Co odróżnia chmurę od serwerów typu VPS? Przede wszystkim chmury są bardziej wydajne. Niby serwer VPS działa niezależnie od innych serwerów na tej samej maszynie fizycznej. Jednak musimy pamiętać, że zwykle hostingodawcy gwarantują nam pojemność pamięci masowej, jednak nie czas dostępu do niej. To, że teraz serwer działa płynnie, nie oznacza, że tak będzie również za kilka miesięcy – zwłaszcza np. przed świętami, gdy ruch na sklepach się zwiększa. 

Zasoby na serwerze fizycznym mogą się skończyć. Zdarzają się również fizyczne awarie, na które nie mamy wpływu. W takim przypadku, jeśli chcemy przenieść swoje dane z serwera VPS na inną maszynę, może to potrwać nawet kilka dni. Chmury korzystają z różnych serwerów. W związku, z czym zarówno w chwili, gdy zasoby się wyczerpują, jak i wtedy, gdy serwer ulegnie awarii, nasze dane automatycznie zostają przeniesione na inny serwer. A my nie musimy martwić się, że nastąpi przerwa w dostępie do serwisu. 

Różnica między VPS a Cloud polega również na skalowalności zasobów. Owszem, możemy w trakcie użytkowania VPS-a dokupić pamięć czy moc, ale wiąże się to z ręczną interwencją administratora. W chmurze mamy technologię autoskalowania. Oznacza to, że jej zasoby same dostosowują się do tego, ile ich w danej chwili potrzebujemy.

Przewaga serwerów typu Cloud nad innymi serwerami jest znacząca. Kto wie, być może w przyszłości będziemy korzystać tylko z chmury?