Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Co warto wiedzieć o VPS root?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Co warto wiedzieć o VPS root?

W ofertach wirtualnych serwerów VPS możesz często spotkać się z informacją o poziomie dostępu do serwera w wersji pełnej lub root. Co to jednak tak właściwie oznacza i jak przekłada się na ich użytkowanie? Przybliżamy szczegóły ich działania, które powinieneś poznać przed wybraniem VPS dla swojej firmy.

Czym jest serwer VPS root?

Serwer root VPS jest serwerem wirtualnym, w którym klient otrzymuje pełen dostęp administracyjny. Oznacza to, że jedyna odpowiedzialność po stronie dostawcy dotyczy samego działania urządzenia i jego infrastruktury. Za wszelką konfigurację serwera odpowiada sam użytkownik. Jest to zatem przeciwieństwo managed VPS, gdzie administrowaniem zajmuje się dostawca usługi, a klient ma ograniczony, ustalony wcześniej zakres działań.

Zalety korzystania z VPS z pełnym dostępem root

Serwer root jest chętnie wybieraną opcją, ponieważ niesie ze sobą kilka praktycznych zalet. Wynikają one oczywiście z pełnego dostępu administracyjnego. Użytkownik jest w znacznie mniejszym stopniu uzależniony od dostawcy usługi, niż ma to miejsce w przypadku serwerów zarządzanych. Oprogramowanie oraz ustawienia serwera można dzięki temu w pełni dopasować do swoich potrzeb. Klient odpowiedzialny jest też za aktualizacje czy ustawienia związane z bezpieczeństwem root VPS, co może dodatkowo podnieść poziom zabezpieczeń.

Autonomia działań, jaką daje serwer z dostępem administracyjnym może przełożyć się na większy komfort użytkowania nie tylko w przypadku samej konfiguracji serwera na starcie. Dotyczy to też codziennej pracy na VPS root. Jeżeli chcesz zmienić ustawienia, bo zmieniły się Twoje potrzeby lub po prostu wymaga tego sytuacja, unikasz pośredników i możesz to zrobić samodzielnie. Nie musisz poświęcać czasu na przygotowanie wytycznych dotyczących zmian dla administratora i czekać, aż modyfikacje zostaną wprowadzone.

Urządzenie obsługujące serwer root obciążone jest z reguły znacznie mniejszą liczbą serwisów klientów, niż ma to miejsce w przypadku hostingu współdzielonego. To oznacza, że do swojej dyspozycji masz większą część zasobów danego sprzętu, a więc większą moc obliczeniową czy przestrzeń dyskową. To zalety, które poprawią stabilność Twojej strony internetowej, prędkość jej działania, a także pozwolą Ci na szerszy zakres pracy. Mimo to opcja ta wcale nie musi być droga – tani serwer VPS oferuje Sprint Data Center!

Kiedy warto wybrać root VPS?

VPS root ze względu na swoje możliwości jest opcją plasującą się pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerami dedykowanymi. Sprawdzi się w firmach, które nie są już usatysfakcjonowane parametrami, jakie można uzyskać w tradycyjnym hostingu, a jednocześnie z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na dedykowany serwer. Wybierając VPS root zyskujesz większe możliwości techniczne niż w hostingu, lecz nie musisz ponosić kosztów związanych z utrzymaniem własnego personelu obsługującego serwer. Rozwiązanie to polecamy np. firmom zarządzającym kilkoma stronami internetowymi, które rozwijają się w sieci, a przez to stale rosną też ich potrzeby.