Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak skonfigurować serwer VPS?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak skonfigurować serwer VPS?

Serwer VPS, czyli Virtual Private Server uznawany jest za rozwiązanie idealne, które pośredniczy między hostingiem dedykowanym, a współdzielonym. VPS to ogromna elastyczność, która wiąże się ze skalowalnością tego rozwiązania, można bowiem dowolnie zwiększać pamięć RAM czy przestrzeń dyskową pod wpływem wzrostu zapotrzebowania na te zasoby. Niezależność i bezpieczeństwo danych sprawia, że VPS jest coraz częściej wybieranym serwerem. Sprawdź, jak dokonać jego konfiguracji.

Co to jest serwer VPS? Instalacja kluczowych usług

VPS serwer wirtualny choć realizuje te same założenia, co hosting współdzielony, czyli przechowuje pliki i dane strony www i udostępnia je odwiedzającym, to wyróżnia się znacznie lepszymi parametrami. Konfiguracja serwera VPS może polegać między innymi na instalacji różnych narzędzi. Co prawda istnieją usługi, które uznaje się za podstawowe, to warto zwrócić uwagę, że jako założyciel strony możesz posiadać jeszcze indywidualne wymagania, takie jak własny serwer VPS. Warto wówczas poprosić o pomoc w konfiguracji VPS. Specjaliści Sprint Data Center wyręczą Cię w procesie instalacji, zapewniając Ci wszystkie narzędzia, które przydadzą się w prowadzeniu działalności internetowej. Bez względu na to, jakiego rodzaju stronę prowadzisz, na pewno przyda się narzędzie do zarządzania serwerem, edytor plików tekstowych, czy biblioteka.

Serwer VPS – zmiana hasła

Pierwszym ruchem, który warto wykonać, logując się na serwer VPS, jest zmiana domyślnego hasła. Można to zrobić, wykorzystując komendę „passwd”. Jest to proste i intuicyjne, znacznie bardziej problematyczne jest natomiast utracenie hasła. Wówczas należy zrestartować serwer do trybu Rescue, zidentyfikować punkty montowania i wprowadzić zmiany do systemu, wykorzystując polecenie „chroot”. Jeśli zmiana utraconego hasła wydaje Ci się skomplikowana, skontaktuj się ze SprintDataCenter. Oferujemy tani hosting, serwery dedykowane, certyfikaty SSL i szeroką gamę usług dodatkowych!

Port SSH

Domyślnym portem wykorzystywanym do nasłuchiwania usługi SSH jest port 22. Pozostawiając go bez zmian, Twój serwer stanowi łatwy cel dla botów. Należy zatem jak najszybciej zmienić go na inny, aby zwiększyć zabezpieczenie serwera. Wymaga to modyfikacji pliku konfiguracyjnego usługi. Pisanie właściwych komend podczas konfiguracji VPS, może stanowić wyzwanie, dlatego proces ten warto zlecić specjalistom.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją działalność w sieci i zastanawiasz się, co to jest serwer VPS oraz czy w Twoim przypadku będzie najlepszym wyborem, zgłoś się do SprintDataCenter. Odpowiemy na wszelkie pytania!