Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Serwer VPS a jego wpływ na większy ruch na stronie

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Serwer VPS a jego wpływ na większy ruch na stronie

Niemal każdy właściciel strony staje przed wyborem odpowiedniego hostingu. Ostatnio coraz częściej osoby związane z branż IT oraz marketingiem internetowym doradzają wybór hostingu VPS. Okazuje się, że poza wieloma zaletami może mieć on również wpływ na ruch na stronie. Dlaczego?

Serwer VPS – czym się wyróżnia?

Można powiedzieć, że jest to coś pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Co prawda, nie mamy całkowicie własnej fizycznej maszyny, ale udostępnioną na mocnym serwerze maszynę wirtualną z wydzielonymi dla nas zasobami, czyli mocą obliczeniową, pamięcią RAM, dyskiem, transferem oraz przepustowością. Serwer VPS służy wyłącznie do naszego użytku, a więc nie musimy się z nikim dzielić jego zasobami. My decydujemy o systemie operacyjnym oraz całej konfiguracji. Mamy też możliwość skalowania zasobów serwera. W przypadku, gdy np. potrzebujemy więcej miejsca na pliki czy większego transferu, możemy go dokupić w trakcie trwania usługi.

Dlaczego serwer VPS ma wpływ na ruch?

Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale poza dobrym marketingiem, odpowiednimi treściami czy atrakcyjnymi promocjami, na ruch na stronie wpływa również szybkość jej ładowania. Nawet tanie serwery VPS (https://www.sprintdatacenter.pl/serwer-wirtualny-tani-vps) dysponują własnymi zasobami dyskowymi, kilkoma rdzeniami procesora i dość dużą pamięcią RAM. Mamy pełną kontrolę nad zasobami takiego serwera. A to właśnie od nich zależy, czy na serwerze zmieszczą nam się wszelkie pliki multimedialne czy tekstowe, a także, jak szybko będą się ładowały. Jak wiadomo, im więcej zdjęć (np. produktów), tym strona może ładować się wolniej. 

Dlaczego szybkość ładowania strony ma wpływ na ruch? Przede wszystkim dlatego, że ma ona realne przełożenie na pozycjonowanie. Google promuje strony, które ładują się szybciej. Dzięki szybszemu wczytywaniu nasza witryna jest lepiej indeksowana przez Google. Wyższa pozycja w wyszukiwarce sprawia, że trafia do nas więcej użytkowników.

Warto zauważyć, że szybkość ładowania strony ma wpływ nie tylko na ruch, ale również na jego jakość, a konkretnie – konwersję. Czym jest konwersja? Są to konkretne, oczekiwane przez właściciela strony działania, które użytkownicy powinni wykonać. Dla jednych będzie to zakup produktu, dla innych – zapisanie się do newslettera czy wysłanie zapytania. Nie ukrywajmy, żyjemy w epoce „instant”. Fast foody, szybkie płatności, śniadanie w biegu, szybki internet… Nie lubimy czekać. Chcemy, żeby wszystko dało się zrobić „od zaraz”, jak najszybciej. Wyobraźmy więc sobie sytuację, że wchodzimy na stronę i czekamy 5 sekund aż załaduje się jakakolwiek podstrona. Niestety, jak wynika z badań Google, przeprowadzonych w 2016 roku, ładowanie strony dłuższe niż 5 sekund powoduje utratę 40% konwersji. Wiele osób rezygnuje z dokonywania zakupów w takim sklepie, ponieważ istnieje obawa, że strona zawiesi nam się w trakcie płatności. 

Co się dzieje ze stronami, które mają problemy z działaniem strony? Niestety rzadko kiedy powracamy do witryn, które kiedykolwiek miały problemy z wolnym działaniem czy przerwami wynikającymi z niedziałającego serwera. W związku z tym tracimy wielu klientów. Warto więc zainwestować w dobry serwer VPS, który zapewni nam odpowiednio szybkie działanie strony.