Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Koszty związane z utrzymaniem serwera dedykowanego i wirtualnego: co wziąć pod uwagę?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Koszty związane z utrzymaniem serwera dedykowanego i wirtualnego: co wziąć pod uwagę?

Utrzymanie serwera jest niezbędne do prowadzenia wielu rodzaju działalności. Koszty różnią się w zależności od rodzaju wybranej usługi, a także dostawcy i pakietu. Najczęściej przedsiębiorcy wybierają serwery dedykowane albo wirtualne. Zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ilość przestrzeni dyskowej i pamięci RAM. Sprawdź, jakie zakres obejmuje dany pakiet i ile to kosztuje.

Jakie są koszty związane z utrzymaniem serwera dedykowanego?

Serwer dedykowany to rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają firmy, które dysponują dużą bazą danych, przetwarzają informacje poufne i realizują płatności. Miesięczny koszt utrzymania takiego serwera zależy od wybranej konfiguracji, linii oraz modelu. Na wysokość wpływa rodzaj procesora, ilość pamięci RAM, pojemność dyskowa, ochrona anty DDOS, a często również opłata instalacyjna (my jej nie pobieramy!). Koszty mogą się zmieniać w zależności od usług dodatkowych – pakiet można poszerzyć o dodatkowe adresy IPv4, produkty Microsoft czy reinstalację systemu operacyjnego. Koszt serwera dedykowanego w Sprint Data Center zaczyna się od 139 zł (podstawowa linia, idealna dla małych firm i developerów), przez opcje za kilkaset złotych, aż po wysokopółkowe rozwiązania z najnowszymi i najszybszymi procesorami Intel i AMD Ryzen.

Koszty związane z utrzymaniem serwera wirtualnego

Serwery wirtualne to oferują większą elastyczność i mniejsze opłaty abonamentowe. Koszty obejmują wynajem zasobów, takich jak procesor, pamięć RAM i przestrzeń dyskowa, a także dostęp do infrastruktury, na której jest uruchomiony serwer. W pakiecie znajdziesz pełne wsparcie techniczne 24h, antiDDoS, dedykowany adres IP, szybkie dyski SSD i szybką łączność. Koszt serwera może wzrosnąć, jeżeli zdecydujesz się na pakiet z lepszym procesorem czy większą ilością przestrzeni dyskowej. Podstawowy, najmniejszy pakiet kosztuje mniej niż 15 zł miesięcznie. Serwer wirtualny to tańsza alternatywa, która z powodzeniem sprawdzi się w małych i średnich firmach.

Koszt utrzymania serwera zależy w dużej mierze od rodzaju serwera i wybranego pakietu. Każdy z nich ma swoje zalety, dlatego przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przeanalizować, które rozwiązanie będzie optymalne. Pod uwagę warto wziąć również koszt bieżącego zarządzania czy wsparcia 24/7. W Sprint Data Center zawsze możesz zmienić pakiet na wyższy, dzięki czemu oferta będzie zawsze dopasowana do Twoich potrzeb. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze – skontaktuj się z nami! Doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania!