Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Hosting współdzielony kontra serwer dedykowany: główne różnice i zastosowania

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Hosting współdzielony kontra serwer dedykowany: główne różnice i zastosowania

Wybór odpowiedniego hostingu jest jednym z pierwszych kroków, które trzeba zrobić przy budowie swojej strony internetowej. Dla wielu przedsiębiorców i osób planujących rozwinięcie strony www wybór między hostingiem współdzielonym, a serwerem dedykowanym może być problematyczny. Poznaj różnice między tymi dwiema usługami i sprawdź, która z nich spełni Twoje oczekiwania

Czym różni się hosting współdzielony od dedykowanego?

Hosting współdzielony to forma udostępniania przestrzeni dyskowej. W tym przypadku wiele różnych stron internetowych dzieli ze sobą zasoby jednego serwera. Każdy z użytkowników, po opłaceniu wybranego pakietu ma do dyspozycji określony limit pamięci RAM, powierzchnię dysku na zapis danych, a także szereg dodatkowych usług jak backup, antyspam, antywirus czy nielimitowane konta FTP i bazy danych. Serwery dedykowane to urządzenia, które są dostępne tylko dla jednego klienta. Pozwala to na pełną kontrolę nad zasobami, co przekłada się na większą wydajność strony.

Jak wybrać odpowiedni typ hostingu?

Hosting www jest bardziej ekonomiczny. W zupełności wystarczy do obsługi prostych stron www na przykład z ofertą usług i formularzem kontaktowym. Wiele zależy od wybranego dostawcy i samej usługi. Nasi klienci, którzy wybrali hosting, mogą liczyć na automatyczny backup, dedykowany panel administratora, automatyczną instalację aplikacji czy jakościowy system antyspamowy. Dzięki temu usługa jest w pełni bezpieczna. Każdy pakiet można w przyszłości rozszerzyć lub spersonalizować pod potrzeby klienta,

Hosting dedykowany zapewnia większą prywatność i bezpieczeństwo, ponieważ zasoby są dostępne tylko dla jednego użytkownika. Sprawdzi się w przypadku stron, które obsługują wielu użytkowników i każdego dnia przetwarzają wiele danych poufnych, w tym płatności online. W naszej ofercie znajdziesz aż 15 linii i 233 modele serwerów dedykowanych. Nowością są linie Storm, Speed i Flash, które mają procesory AMD Ryzen. Storm to linia z procesorami AMD Ryzen 9 5900 X/Ryzen 9 5950 X o mocy 12/16 rdzeni. Doskonale nadaje się do obróbki video i grafiki. Speed to linia z procesorami AMD Ryzen 5 5600 X. To wydajność 6 rdzeni i 3,7 GHz w bardzo korzystnej cenie. Sprawdzą się przy projektach graficznych, dla programistów i analityków danych. Seria Flash ma moc 8 rdzeni i 16 wątków procesora AMD Ryzen 7 5800 X. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają wydajnego procesora i szybkich dysków. Sprawdzą się do platform gamingowych, przy projektowaniu graficznym, edycji wideo czy modelowaniu 3D.

Przed podjęciem decyzji o wyborze warto sprecyzować swoje potrzeby. Jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą lub prowadzisz małą stronę, hosting współdzielony będzie dobrą opcją. Natomiast, jeśli potrzebujesz większych zasobów, wybierz profesjonalny serwer. Współdzielony hosting można zastąpić innym rozwiązaniem. Istnieją również specjalne serwery VPS. To kompromis, który opiera się na chmurze. Każdy klient ma swoją przestrzeń dyskową, może swobodnie zarządzać projektami, a wszystkie dane są w pełni chronione. Taki hosting serwerów dedykowanych jest tańszy niż klasyczne rozwiązania, dlatego warto również go wziąć pod uwagę przy wyborze.