Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Managed VPS – przydatne informacje

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Managed VPS – przydatne informacje

Posiadacze stron internetowych, szukający ofert wirtualnych serwerów VPS, muszą podjąć decyzję, czy interesuje ich opcja root, czy też managed. Od decyzji tej może w dużej mierze zależeć komfort korzystania z usługi, a także bezpieczeństwo danych. Zobacz, jak działają serwery managed VPS, czyli serwery zarządzane i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Czym jest managed VPS?

Bardzo wiele o działaniu tego rodzaju serwera VPS mówi już sama jego nazwa. Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że jest to opcja, w której nie masz uprawnień administracyjnych, a zarządzanie spada na firmę, od której wykupujesz usługę. Stąd właśnie bierze się określenie serwer zarządzany. Jego przeciwieństwem jest VPS root, czyli rozwiązanie, w którym to Ty w pełni administrujesz serwerem.

Cechy serwerów zarządzanych

Z różnic między wspomnianymi rozwiązaniami wynika kilka podstawowych kwestii, wpływających na sposób użytkowania danego serwera. Gdy wybierzesz serwer managed, to Twój dostawca będzie odpowiedzialny w pełni za start działania Twojego serwera. Z reguły odbywa się to tak, że klient przesyła do administratora wytyczne dotyczące ustawień i to właśnie osoba administrująca zobowiązuje się do przygotowania VPS zgodnego z zaleceniami kupującego. Z jednej strony może być to bardzo wygodne, ponieważ zdejmujesz z siebie odpowiedzialność, z drugiej natomiast, nie masz wpływu na to, czy serwer zarządzany rzeczywiście będzie działać tak, jak tego chciałeś.

Mając uprawnienia administracyjne na serwerze, masz pełny wpływ na to, jakiego oprogramowania i systemu operacyjnego użyjesz. W przypadku, gdy wybierasz managed VPS, nie zyskujesz pełnej dowolności. Wytyczne dotyczące ustawień, które prześlesz do dostawcy, będą musiały zawierać się w ustalonych wcześniej ramach. Sam panel będzie w zasadzie niewiele różnił się od tego, jaki miałbyś do dyspozycji, wybierając tradycyjny hosting współdzielony. Chęć wszelkich zmian parametrów, których nie da się obsłużyć przy jego użyciu, należy zgłaszać administratorowi.

Powyższe cechy mają jednak pewien duży plus – administrator po stronie dostawcy odpowiada również w pełni za wszelkiego rodzaju usterki. Gdy to Ty administrujesz serwerem, firma, którą wybrałeś, bierze odpowiedzialność jedynie za działanie samej infrastruktury i jej udostępnienie. Jeśli coś niewłaściwie skonfigurujesz, wina będzie po Twojej stronie. Unikasz tego, wybierając serwer managed VPS.

Serwery zarządzane zdejmują z klienta nie tylko odpowiedzialność, ale też konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy lub zatrudniania personelu do obsługi. Bezpieczeństwo urządzenia, czy jego wydajność nie zależą wówczas od Twoich umiejętności, ale wyłącznie od tego, jaką jakość usług zapewnia Ci dostawca.

Dla kogo przeznaczony jest serwer zarządzany VPS?

Kiedy zarządzany serwer VPS będzie dla Ciebie odpowiednią opcją? Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj wielkość firmy oraz dostęp do specjalistów, którzy mogliby obsługiwać serwer VPS bez zarządzania. Firmy z niewielkimi stronami internetowymi, niemające dużych potrzeb dotyczących swojej działalności w Internecie, mogą pozwolić sobie na VPS managed. Dla większych firm ograniczenia techniczne dotyczące konfiguracji mogą być dużą przeszkodą. Rozbudowane przedsiębiorstwa często posiadają też własne działy z osobami zarządzającymi systemami informatycznymi oraz stronami internetowymi. Wówczas nie ma problemu z ewentualnym brakiem wiedzy potrzebnej do samodzielnego zarządzania serwerem. Dla mniejszych przedsiębiorstw serwer zarządzany jest zatem sposobem na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem dodatkowego personelu technicznego. Może być to także dużą oszczędnością czasu, szczególnie w przypadku firm bez rozbudowanej administracji czy też podziału pracowników na różne działy, gdzie wiele obowiązków spoczywa na jednej lub kilku osobach. Warto pamiętać jednak, że nawet w przypadku serwera VPS w wersji root bardzo często dodatkowe usługi związane z administracją czy też konfiguracją można po prostu dokupić – tak też jest w przypadku oferty Sprint Data Center.