Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Serwer dedykowany czy VPS?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Serwer dedykowany czy VPS?

Mniej zaawansowani webmasterzy zwykle wybierają na początek hosting współdzielony. Ale z czasem nasza firma rośnie, sklep nabiera rozpędu, strona ma coraz więcej zdjęć. Ruch na stronie rośnie, a sklep generuje coraz większe obciążenia. W tej sytuacji zaczynamy zastanawiać się nad serwerem dedykowanym lub VPS. Który z nich będzie lepszym rozwiązaniem?

Serwer VPS – jak działa?

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) jest zaawansowanym wirtualnym serwerem. Można powiedzieć, że jest to pewien kompromis między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Umieszczony jest zawsze na jednej maszynie fizycznej wraz z kilkoma innymi serwerami VPS. Należy zaznaczyć, że każdy z tych serwerów jest od siebie odizolowany. Dzięki oprogramowaniu na serwerze VPS mamy możliwość pełnej emulacji serwera fizycznego. Systemy VPS oferują nam pełny dostęp administracyjny do zarządzania usługą. Mamy więc kontrolę nie tylko nad aplikacjami, ale także nad zasobami serwera. Oznacza to, że w danej chwili możemy sami zrestartować czy wyłączyć serwer, a także zwiększyć jego parametry. Właściwie bardziej znaczącą różnicą pomiędzy serwerem VPS a dedykowanym jest to, że tutaj kilku użytkowników korzysta z zasobów sprzętowych serwera fizycznego. W zależności od pakietu, mamy zagwarantowaną określoną ilość zasobów pamięci RAM, pojemności czy transferu. 

Czym jest serwer dedykowany?

Dedykowany serwer to niezależna maszyna fizyczna, która jest wyłącznie do naszej dyspozycji. Nie ma więc sytuacji, że na tej samej maszynie znajdzie się kilka serwerów wirtualnych, tak jak to ma miejsce w przypadku serwera VPS. Użytkownik ma pełną kontrolę nad serwerem – system operacyjny i konfiguracja sprzętowa są zależne od własnych ustawień. Dedykowane serwery https://www.sprintdatacenter.pl/najtansze-serwery-dedykowane nie mają wirtualnych ograniczeń, jeśli chodzi o moc obliczeniową. Wszystko zależy od możliwości serwera fizycznego, gdyż jest to niestety droższe rozwiązanie niż serwery VPS. 

Serwer dedykowany czy VPS – co wybrać?

Zarówno serwer dedykowany, jak i VPS, mają swoje plusy i minusy. Zaletą VPS jest duża możliwość konfiguracji, duża wydajność oraz stosunkowa niewielka cena. Plusem jest też mniej skomplikowana obsługa. Serwer dedykowany to z kolei większa możliwość personalizacji, wyboru sprzętu i systemu operacyjnego czy większa wydajność. Dużym minusem jest wysoka cena oraz wymagany wysoki poziom doświadczenia administratora. 

Jeśli znamy jedynie podstawy działań administracyjnych lub po prostu nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy na dedykowany serwer, dobrym wyborem może okazać się serwer VPS. Jest to narzędzie niezwykle wydajne i elastyczne. Serwery VPS polecane są dla średnich i dużych sklepów czy też do prowadzenia kilku stron klienckich. Musimy pamiętać, że gdy przekroczymy zasoby, które były gwarantowane w wybranym przez nas pakiecie, nasza strona może przestać działać.

Jeśli jednak potrzebujemy serwera do specjalistycznych zastosowań w dużych przedsiębiorstwach, które wymagają niezależnego środowiska o dużej mocy obliczeniowej, lepiej postawić na serwer dedykowany. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. przy obsłudze rozbudowanych stron internetowych z dużą bazą użytkowników czy też, gdy nasza witryna generuje gigantyczny ruch. Wówczas mamy dostęp do całej mocy obliczeniowej i pamięci. Dedykowane serwery polecane są dla firm hostingowych, dużych sklepów czy agencji reklamowych.

Zanim wybierzemy serwer, powinniśmy się zastanowić, do jakich zastosowań posłuży oraz jaki jest nasz poziom zaawansowania, jeśli chodzi o umiejętności administracyjne. Nie każdy poradzi sobie z obsługą serwera dedykowanego.