Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Pakiety i dodatki przy nabywaniu serwera dedykowanego

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Pakiety i dodatki przy nabywaniu serwera dedykowanego

Decyzja zapadła. Kupujemy serwer dedykowany. W końcu zniknie problem wolniejszego ładowania strony, nawet przy dużym ruchu. Zanim jednak dokonamy zakupu, będziemy musieli wybrać odpowiedni pakiet oraz dodatki. Co mamy do wyboru? Nad jakimi dodatkami warto się zastanowić?

Pakiety serwerów dedykowanych

Zapewne zauważyłeś, że firmy hostingowe oferują przeróżne pakiety serwerów dedykowanych, w zależności od potrzeb firmy. Są więc pakiety typu Pro, Sky, Eco, Max i inne. Czym różnią się od siebie? Jak wiadomo, serwer dedykowany https://www.sprintdatacenter.pl/najtansze-serwery-dedykowane musi być odpowiednio skonfigurowany, tak by mógł sprostać naszym oczekiwaniom. Zdarza się bowiem, że interesuje nas serwer o określonej pamięci RAM czy liczbie rdzeni, ale w dostępnym pakiecie jest serwer HDD, a my chcielibyśmy szybszy dysk SSD. Zwykle możliwa jest indywidualna konfiguracja, jednak firmy oferują tak dużą liczbę gotowych konfiguracji, że naprawdę mamy w czym wybierać.

Poszczególne pakiety różnią się np. rodzajem procesora. W jednym serwerze może być zainstalowany Intel Core i3, w innym Intel Xeon. Różnica jest również w liczbie rdzeni. Do wyboru mamy od 3 do nawet 12. Ponadto poszczególne konfiguracje serwerów mogą różnić się taktowaniem procesora, ilością pamięci RAM, typem macierzy RAID, rodzajem dysku twardego oraz jego pojemnością, czy oczywiście ceną. 

Wybór konkretnego serwera powinien być dostosowany do naszej strony internetowej, sklepu czy aplikacji firmowych.

Dostępne dodatki

Jak wiadomo, przy zakupie serwera możemy dokupić lub wybrać również usługi dodatkowe. Wybór niektórych opcji jest konieczny, by kupić serwer. Co mamy do wyboru?

  • System operacyjny. Wybór systemu to podstawowa rzecz, o jakiej musimy zadecydować, kupując serwer. Bez tego nie przejdziemy przez proces kupna. Najczęściej wśród darmowych opcji jest system CentOS w wersji 6 i 7, Linux Debian, Ubuntu czy FreeBDS. Zapłacić będziemy musieli za różne wersje Windowsa. Ten system może być np. wymagany do skonfigurowania serwera pod aplikacje biurowe, takie jak Subiekt czy bazy danych Microsoft SQL.

  • Panel administracyjny. Przy konfiguracji serwera mamy też do wyboru panel administracyjny, np. cPanel, Direct Admin czy Parallels® Plesk Panel. 

  • Dysk twardy i pamięć RAM. Do wyboru jest też dodatkowy dysk twardy oraz pamięć RAM. Możemy je dokupić, jeśli spodziewamy się zwiększonego ruchu na stronie w przyszłości lub po prostu, gdy wiemy, że powoli zaczyna nam brakować miejsca na dysku.

  • Produkty Microsoft. Przy kupnie serwera możemy też wykupić licencje SQL od Microsoftu.

Ponadto zwykle do wyboru mamy też dodatkowe adresy IPv4 lub IPv6, dodatkowe porty LAN, powierzchnię pod backup czy pakiety transferu danych. W razie problemów możliwe jest również zatrudnienie technika, który pomoże nam z kwestiami technicznymi. Możemy też wykupić dzierżawę powierzchni dyskowej macierzy RAID.

Opcji jest naprawdę wiele. Niektóre z nich musimy wybrać już na starcie przy kupowaniu serwera dedykowanego, a niektóre możemy dokupić już w trakcie trwania umowy. Pamiętajmy, że możemy również skorzystać z okresu testowego, by przekonać się, jak sprawuje się serwer.