Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Kolokacja serwera, czyli jak obniżyć koszty obsługi własnego serwera

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Kolokacja serwera, czyli jak obniżyć koszty obsługi własnego serwera

O tym, jak ważny jest serwer dla firmy, chyba nie musimy przekonywać. To właśnie na serwerze mieszczą się wszelkie dane oraz dokumenty firmy. Serwer wymagany jest do postawienia strony internetowej firmy, sklepu e-commerce czy portalu. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zakup własnego serwera, dostosowanego do potrzeb i oczekiwań firmy. Pojawia się jednak problem, gdzie go umieścić. Z pomocą przychodzą firmy, które świadczą usługę kolokacji serwera. Czy opłaca się kupować taką usługę?

Czym jest kolokacja?

Usługa kolokacji serwerów to inaczej wykupienie lub wynajęcie miejsca w serwerowni, należącej do danej firmy świadczącej usługi hostingowe. Aby wykupić taką usługę, musimy posiadać własny serwer. Wówczas oddajemy go pod opiekę danej firmy, która zapewnia nam nie tylko optymalne warunki do działania serwera, ale także łącze internetowe, zasilanie czy ochronę antywłamaniową.

Kolokacja – oszczędność czy zbędny wydatek?

Wiele osób zastanawia się, czy hoteling rzeczywiście jest oszczędnością, czy to tylko dodatkowy koszt. W końcu musimy zapłacić za wynajęcie powierzchni oraz za prąd. Ale czy własna serwerownia wiązałaby się z mniejszymi kosztami? No niekoniecznie! Aby przekonać się, jak bardzo opłacalna jest kolokacja serwerów, warto wziąć pod uwagę wszystkie koszty, które musielibyśmy ponieść, gdybyśmy chcieli stworzyć własną serwerownię.

  • Miejsce – zwykle dla własnej serwerowni musimy zbudować osobne pomieszczenie. Wówczas w koszty musimy wliczyć zarówno cenę postawienia budynku, jak i cenę wykupu gruntu. Pamiętajmy, że w budynku będą mieścić się nie tylko szafy z serwerami, ale także pomieszczenia dla personelu.

  • Zabezpieczenia przeciwpożarowe – systemy gaśnicze, czujniki wykrywania dymu itp. Koszty, w zależności od wielkości serwerowni mogą dochodzić nawet do 100 czy 200 tys. złotych.

  • Łącze internetowe – musimy pamiętać, że łącza w detalu będą kosztować dużo więcej, niż w hurcie.

  • Infrastruktura centrum danych oraz wszelkie instalacje – instalacje elektryczne, transformatory, klimatyzacja, okablowanie, przyłącza telekomunikacyjne itp. Sama szafa rack może kosztować ok. 6 tys. złotych.

  • Szkolenie i zatrudnienie pracowników – aby serwery poprawnie działały, ktoś musi objąć nadzór nad nimi, a w razie awarii umieć je naprawić. Zatrudnienie wyspecjalizowanych pracowników lub szkolenie dla obecnych może nas sporo kosztować. 

  • Roczne koszty utrzymania budynku i infrastruktury – musimy pamiętać, że koszty te mogą się co roku zmieniać i nie jesteśmy w stanie ich oszacować z góry.

Są jeszcze koszty, które nie wiążą się bezpośrednio z wyposażeniem serwerowni. Chodzi głównie o sytuację, kiedy to następuje przerwa w dostawie prądu w naszej firmie. Jest to zdarzenie losowe – zupełnie niezależne od nas. Brak prądu wiąże się z przerwą w działaniu serwera. To z kolei przekłada się na niedziałający sklep internetowy. W zależności od tego, jak długo firma jest bez prądu, straty mogą być naprawdę ogromne. I nie chodzi tylko o utratę zamówień, które mogłyby być dokonane w czasie, gdy serwer nie działał. Wielu klientów odbierze niedziałającą stronę jako oznakę naszego nieprofesjonalizmu i zacznie rozglądać się za konkurencją. Usługa kolokacji daje nam pewność, że dzięki zapasowym źródłom prądu serwer nie przestanie działać.

Jak widać, koszty zbudowania i utrzymania własnej serwerowni są spore i niejednokrotnie przekraczają nasze możliwości finansowe. Wykupując usługę kolokacji mamy stałe opłaty, które są dużo niższe niż w przypadku posiadania własnej serwerowni. Jeśli więc nie chcecie dodatkowych inwestycji, warto powierzyć opiekę nad serwerem sprawdzonej firmie.