Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Korzyści wynikające z posiadania serwerów dedykowanych

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Korzyści wynikające z posiadania serwerów dedykowanych

Profesjonalna strona internetowa to już praktycznie podstawa każdej firmy. Jednak, aby działała szybko i sprawnie, musimy nie tylko ją odpowiednio zoptymalizować, ale także zainwestować w dobry serwer. W przypadku gdy posiadamy prostą stronę czy wizytówkę, hosting współdzielony w zupełności nam wystarczy. Jednak duże portale czy sklepy internetowe z tysiącami produktów powinny zainwestować w serwer dedykowany. Jakie plusy ma takie rozwiązanie? 

Serwer dedykowany a hosting współdzielony – czym to się różni?

Mówiąc o hostingu współdzielonym mamy zwykle na myśli jeden serwer, czyli fizyczną maszynę, z której zasobów korzysta kilka osób. Rozwiązanie to jest dobre, o ile posiadamy mało wymagającą stronę. Schody zaczynają się, gdy jakakolwiek ze stron, umieszczona na serwerze, ma większy ruch niż zazwyczaj, albo rozwija się w takim tempie, że hosting współdzielony przestaje być wystarczający. Wówczas odbija się to na wszystkich użytkownikach danego serwera – strony zwalniają, zawieszają się, a w końcu padają. 

Z kolei najtańszy serwer dedykowany to nic innego jak posiadanie jednego komputera fizycznego na własność. Nie musimy z nikim dzielić się jego zasobami. Możemy wgrać na serwer własne oprogramowanie i dowolnie konfigurować system. Jednak, w przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, aby móc zarządzać serwerem, musimy posiadać fachową wiedzę lub własnego administratora. Sprawdź również usługę kolokacji serwerów.

Zalety posiadania serwera dedykowanego

Podstawową zaletą posiadania serwera dedykowanego jest oczywiście dowolność w konfiguracji parametrów serwera. Nasze możliwości kończą się nie tylko na wyborze oprogramowania. Kontrolujemy także ilość pamięci RAM, liczbę procesorów czy pojemność dysku twardego. Wszystko to dzięki dostępowi root do serwera i panelowi do zarządzania naszymi usługami.

Należy również pamiętać, że serwer dedykowany jest dużo bardziej wydajny i stabilny. Zwykle jest to sprzęt o najwyższych parametrach wydajności, który odznacza się niezawodnością. W większości firm takie serwery mają gwarancję dostępności przez minimum 99% czasu użytkowania. Sami dobieramy jego parametry do naszej strony, dzięki czemu mamy pewność, że nasza witryna będzie działała bez zarzutów. A w razie skoków ruchu serwer jest skalowalny i możemy dostosować jego pamięć czy pojemność.  Z tego też powodu serwery dedykowane polecane są przede wszystkim dla rozbudowanych stron internetowych z dużą bazą użytkowników, dla portali oferujących usługi internetowe czy w przypadku generowania bardzo dużego ruchu przez witrynę. Wówczas możemy korzystać z całej mocy obliczeniowej i pamięci danego serwera. Serwer dedykowany zapewnia także bezpieczeństwo danych, bowiem przeważnie ma on dodatkową ochronę Anty-DDoS.

Musimy jednak liczyć się z tym, że serwer dedykowany to nie zabawka. Żeby umieć nim zarządzać, trzeba posiadać fachową wiedzę na temat zarządzania serwerami. Czasem warto rozważyć tani serwer VPS. Dlatego kupując serwer dedykowany, będziemy musieli brać pod uwagę również dodatkowy koszt, jakim będzie administrator serwera. Inną opcją może być kolokacja, czyli oddanie serwera pod opiekę wybranej firmy hostingowej.