Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

5 wskazówek jak wybrać idealny hosting www

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

5 wskazówek jak wybrać idealny hosting www

Zamierzasz prowadzić stronę internetową? Wciąż nie wiesz, jaki hosting wybrać? Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze się zastanów. To właśnie on gwarantuje sprawne działanie witryny.

Hosting – miejsce w internecie

Hosting www to usługa w ramach, której oferowana jest przestrzeń dyskowa. To na nią trafi nasza strona internetowa i to dzięki niej nasza witryna jest dostępna o każdej porze dnia i nocy. Powinna działać bez zakłóceń przez całą dobę – przynajmniej tak w teorii. Sprawa wydaje się prosta – wpisujemy w wyszukiwarkę hasło hosting i jesteśmy wręcz zasypani ofertami od firm, które ową przestrzeń chcą nam zaoferować. Tylko czy wszystkie propozycje są tak samo atrakcyjne? Im więcej czytamy, tym… mniej wiemy. Dlaczego? Bo wybór idealnego hostingu wcale nie jest prostą sprawą. Warto więc poświęcić trochę czasu i wybrać opcję, która rzeczywiście sprosta naszym oczekiwaniom i wymaganiom.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Po pierwsze, zastanówmy się, jak dużo miejsca na dysku twardym serwera będziemy potrzebować. Jego ilość będzie się zmniejszać wraz z zapisywaniem kolejnych danych. Chodzi tu między innymi o pliki tworzące naszą stronę, zdjęcia, filmy, materiały multimedialne czy tekstowe. Jeśli więc zamierzamy codziennie dodawać obszerną fotorelację, miejsca przyda nam się naprawdę sporo.

Po drugie, weźmy pod uwagę transfer. Najprościej rzecz ujmując, chodzi tu o ilość danych wysyłanych przez serwer do użytkowników witryny. W praktyce oznacza to, że im większy ruch na naszej stronie, tym większego transferu potrzebujemy. W przypadku małych stron firmowych czy blogów, które nie biją rekordów popularności, około 100 GB powinno wystarczyć.

Po trzecie, ogromne znaczenie ma również uptime. Określa on czas nieprzerwanej pracy komputera, a więc tym samym dostępu do naszej witryny. Wybierając hosting www musimy mieć więc pewność, że określony serwer będzie rzeczywiście niezawodny. Dzięki temu odbiorcy będą mogli odwiedzać naszą stronę przez 24 godziny na dobę. Parametry w tym przypadku powinny wynosić minimum 99%. Pamiętajmy jednak, że firmy hostingowe chwalące się 100% dostępnością swoich serwerów delikatnie mijają się z prawdą. Dlaczego? Bo potrzebują przecież przynajmniej minimalnego czasu, aby przeprowadzić wymagane czynności konserwacyjne.

Po czwarte, zwróćmy uwagę, w jaki sposób dana firma hostingowa dba o bezpieczeństwo. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o ochronę wirtualnych i osobowych danych. Sprawdźmy więc, czy oferuje – najlepiej bezpłatny – certyfikat SSL. Niezwykle ważne są też backupy – firma powinna określić, jak często są one robione i jak daleko możemy się „przenieść do przeszłości”, aby odzyskać dane.

Po piąte ważna jest też szybkość dysku, na którym znajduje się nasza witryna. Nie ma przecież nic bardziej denerwującego niż wolno ładująca się albo wciąż zacinająca się strona internetowa. Przez tego typu „efekty specjalne” możemy jedynie stracić naszych odbiorców czy potencjalnych klientów. Od kilku lat prym wiodą przede wszystkim dyski w technologii SDD, które są zdecydowanie szybsze niż te standardowe HDD.