Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak wybrać najlepszy hosting www dla bloga?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak wybrać najlepszy hosting www dla bloga?

Decyzja zapadła – zaczynasz pisać bloga. To świetna wiadomość! Jeśli zamierzasz zająć się tym na poważnie i na dłużej, poza samą stroną i domeną, potrzebujesz także hostingu. Czym się kierować przy jego wyborze?

Czym jest hosting?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogiem, słowo hosting może brzmieć dość tajemniczo. Co się kryje pod tym pojęciem? Najprościej mówiąc to udostępnienie miejsca na pracującym bez przerwy i podłączonym non stop do internetu specjalnym komputerze (zwanym serwerem). To właśnie na nim możemy przechowywać i udostępniać nasze pliki. Definicję przełóżmy na praktykę – blog „prowadzimy” na własnym komputerze, wyłączamy go na noc i w efekcie nasza strona jest niedostępna – aż do ponownego uruchomienia komputera. Dlatego właśnie wynajmuje się miejsce na specjalnych komputerach, które pracują przez całą dobę. To właśnie na nich umieszcza się strony internetowe wraz z całą zawartością. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dana witryna jest dostępna o każdej porze dnia i nocy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na rynku istnieje wiele firm hostingowych, które wynajmują miejsce na swoich serwerach. Jedne oferują usługi darmowe, inne płatne. Niestety te pierwsze wiążą się przede wszystkim z mocno ograniczoną przestrzenią dyskową oraz niskim transferem. Na dodatek użytkownicy darmowych hostingów często borykają się z problemami z wyświetlaniem strony i narzekają na mnóstwo niechcianych reklam. Rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się więc hosting płatny. Zakres cenowy jest dość rozpięty – zaczyna się od kilkudziesięciu, a kończy na kilkuset złotych rocznie. Z tego też powodu oferty hostingowe należy analizować ze szczególną uwagą. Decyzja ta bowiem najczęściej jest wiążąca – firmy zazwyczaj proponują przynajmniej roczną umowę. Musimy więc mieć pewność, że w tym czasie nasza strona będzie cały czas działać prawidłowo, a w razie jakichkolwiek problemów, błyskawicznie skontaktujemy się z usługodawcą. Czym się więc kierować przy wyborze hostingu i na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim szybkość łącza. To ono gwarantuje sprawne działanie naszej strony. Istotny jest też uptime, czyli czas bezawaryjnego działania serwera wyrażony w procentach. Warto przy tej okazji sprawdzić, czy usługodawca w razie awarii zapewnia rekompensatę finansową. Niezwykle ważną rolę odgrywa też zapewnienie bezpieczeństwa naszej stronie oraz powierzonym danym. Wybierając hosting weźmy pod uwagę również oferowaną przestrzeń dyskową – na ten element powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które zamierzają publikować dużą liczbę zdjęć, filmów czy innych plików multimedialnych. A skoro już poruszyliśmy tę kwestię – bardzo istotny jest też transfer. Im strona jest bogatsza pod względem wizualnym (ma na przykład mnóstwo zdjęć), tym więcej waży, a co za tym idzie, każde wejście na nią pochłania transfer. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zwróćmy uwagę, czy i ewentualnie, jakie konsekwencje nam grożą za przekroczenie przestrzeni dyskowej bądź też transferu.

W niektórych firmach hosting www (https://www.sprintdatacenter.pl/tani-hosting-www) podzielony jest według określonych planów taryfowych. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możemy porównać różne możliwości i rzeczywiście wybrać opcję najlepszą dla nas.