Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Własna serwerownia czy zewnętrzne data center

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Własna serwerownia czy zewnętrzne data center

Wiele dużych firm zastanawia się, gdzie przechowywać swoje dane oraz gdzie umieścić własny serwer. Wciąż większość korzysta z własnej serwerowni – niewielkiego pomieszczenia z kilkoma szafami, które znajduje się w gdzieś na terenie firmy. Jednak ostatnio coraz większą popularnością cieszą się usługi kolokacji serwerów, czyli outsourcing danych zewnętrznemu data center. Czy takie rozwiązanie niesie dla nas jakieś korzyści? Co się bardziej opłaca?

Koszty własnej serwerowni vs zewnętrznego data center

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Niestety wiele osób zapomina, że stworzenie własnej serwerowni to ogromne koszty. Bo nie wystarczy jedynie małe pomieszczenie i szafa serwerowa. Serwery powinny działać w odpowiednich warunkach, a więc przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Data center to infrastruktura, która składa się z zasilania, chłodzenia, łączności, obsługi i bezpieczeństwa. Aby nasz serwer działał sprawnie, a dane były bezpieczne, musimy zainwestować w wiele urządzeń, takich jak zaawansowane systemy gaśnicze, klimatyzacja, instalacje elektryczne, transformatory, przyłącza telekomunikacyjne. A to przecież tylko część kosztów.

Poza samym sprzętem warto również pamiętać o zatrudnieniu wyspecjalizowanych pracowników do obsługi serwera. Jeśli takich nie mamy, musimy albo takich znaleźć, albo przeszkolić. Niezależnie jednak od tego, które rozwiązanie wybierzemy, ich utrzymanie będzie nas sporo kosztować. 

Oprócz kosztów sprzętu, który musi być co jakiś czas wymieniany, ponosimy również koszty miesięczne za łącza internetowe i przede wszystkim za prąd. Pamiętajmy, że łącza dla małej firmy będą kosztować dużo więcej niż dla dużej firmy świadczącej usługi kolokacji. Zewnętrzne data center, które opiekuje się dużą ilością serwerów, korzysta z dużo tańszych usług dostawców internetowych. Bo łącza zamawia hurtowo.

W przypadku własnej serwerowni, jeśli nie mamy odpowiednich systemów przeciwpożarowych oraz agregatów, musimy liczyć się z ryzykiem pożaru oraz z ryzykiem braku prądu. Niestety nawet godzinna przerwa w dostawie prądu może nas sporo kosztować, jeśli prowadzimy sklep internetowy. Zwłaszcza gdy prądu nie ma w godzinach szczytu odwiedzin użytkowników.

Czy zewnętrzne data center jest bezpieczne?

Tak naprawdę wiele firm decyduje się na własną serwerownię z obawy o wyciek danych. Wciąż dla wielu osób kolokacja serwerów wiąże się z ryzykiem wykradania jakichkolwiek danych. Czy naprawdę obawy są uzasadnione? Według specjalistów wycieki danych są tak rzadkie, jak katastrofy lotnicze. Dlaczego? Ponieważ zewnętrzne firmy świadczące usługi kolokacji, posiadają specjalistyczne systemy zabezpieczeń, takie jak systemy monitoringu, zamki i drzwi antywłamaniowe, a także własnych ochroniarzy. Gdybyśmy chcieli zabezpieczyć tak własną serwerownię, doszłyby nam dodatkowe koszty. 

Musimy pamiętać, że zbudowanie własnej serwerowni to ogromny wydatek, dlatego nie możemy podejmować takiej decyzji pod wpływem chwili. To, że teraz nasza firma zarabia, nie znaczy, że będzie zarabiać również za rok czy dwa, a koszty serwerowni będą rosły wraz ze wzrostem cen prądu czy podwyżką płac. Lepiej w takiej sytuacji skorzystać z usług firm świadczących profesjonalne usługi, np. tanie serwery VPS lub najtańszy serwer dedykowany. Różnice w cenach między utrzymaniem własnej serwerowni a wynajmem powierzchni na serwer są ogromne i sięgają milionów złotych.