Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czym kierujemy się przy doborze serwerów do naszego data center?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czym kierujemy się przy doborze serwerów do naszego data center?

Masz dobrze prosperującą firmę i chcesz zbudować własną serwerownię? A może chcesz dokupić kilka serwerów w celu jej rozbudowy? Wybór odpowiednich serwerów to jedna z najistotniejszych rzeczy w tego typu przedsięwzięciach. Na jakie parametry serwerów powinniśmy zwrócić uwagę?

Wydawałoby się, że serwer nie różni się zbytnio od zwykłego komputera. A jednak specyficzne zadania, jakie przyjdzie wykonywać serwerowi, sprawiają, że wybór nie może być przypadkowy. Serwer ma być przede wszystkim niezawodny i niezwykle wydajny. Co wpływa na te aspekty?

Wiele rdzeni

Serwery mają zwykle obsługiwać kilku użytkowników jednocześnie. To oznacza, że jednordzeniowe procesory na pewno nie zdadzą tu egzaminu. Obecnie standardem są już dwu- lub czterordzeniowe jednostki, które radzą sobie z obsługą wielu użytkowników. Obecnie najpopularniejsze są procesory Procesory Intel® Xeon®, które charakteryzują się dużą pamięcią cache.

Pamiętaj, by wybrać serwer, którego płyta główna przewiduje miejsce na większą liczbę procesorów. Wówczas, jeśli będziemy potrzebować większą moc obliczeniową, będziemy mogli bez problemu dołożyć jeszcze jeden procesor. 

Twardy dysk

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są macierze RAID, czyli dyski, kontrolery i pamięć połączone w całość. Jeśli chodzi o same dyski, odchodzi się już od ATA i SCSI na rzecz technologii SAS. Najczęściej wykorzystuje się dyski SATA i szybkie dyski SSD. 

Odpowiedź na potrzeby

Często zastanawiamy się, jaki rodzaj serwera wybrać. Serwer do wysyłki poczty, a może serwer plików? Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb. Jeśli wykorzystujemy w swojej firmie dużą ilość danych, uzasadnionym wyborem będzie serwer plików lub system zarządzania dokumentami. Możemy też wybrać serwer kopii zapasowych jak np. serwer NAS. To niewielkie urządzenie działa podobnie jak dysk zewnętrzny. Możemy podłączyć je do sieci lokalnej, by wykonać kopie wszelkich danych. 

Jeśli poszukujemy serwera do obsługi poczty, to kupmy serwer stworzony właśnie do tego celu. Najlepiej będzie, jeśli zakupu dokonamy w firmie, która specjalizuje się w produkcji danego typu.

Nieprzerwane działanie

Nieprzerwane działanie serwera gwarantuje nam odpowiednie zasilanie. Jeśli chcemy uchronić serwer przed problemami z zasilaniem, warto zainwestować w zasilacz UPS. W zależności od tego, jaką ma pojemność akumulatora, magazynuje pewną ilość energii, która może wystarczyć na awaryjne zasilanie serwera nawet do kilku godzin. 

Warto też rozejrzeć się za dyskiem hot swap, a właściwie kontrolerem dysków, który umożliwia nam wymianę uszkodzonego napędu „na gorąco”. Dzięki niemu system może pracować bez przerwy.

Jeśli chodzi o obudowę serwera, warto zakupić obudowę typu tower lub rack.

A jeśli kupiłeś serwery, ale nie chcesz budować własnej serwerowni, warto pomyśleć o zewnętrznym data center https://www.sprintdatacenter.pl/data-center. Takie rozwiązanie to duża oszczędność. Nie musisz płacić za wszelkie instalacje, łącza internetowy czy kadry pracowników. Masz też gwarancję bezpieczeństwa i najwyższą ochronę danych. Być może warto rozważyć takie rozwiązania, zwłaszcza jeśli nie masz środków, by zainwestować we własną serwerownię.