Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Niezawodne hostingi www, czyli jakie?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Niezawodne hostingi www, czyli jakie?

Każdy, kto kiedykolwiek zakładał własną stronę internetową, zdaje sobie sprawę, że oprócz wykupienia domeny, musi wykupić również hosting. Jest on niezbędny do tego, by strona działała nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Zastanawiając się nad tym, jaki jest niezawodny hosting, z pewnością wielu ludzi odpowie: taki, który pozwala działać stronie bez zakłóceń i przerw. Ale to nie wszystko. Co jeszcze świadczy o niezawodności hostingu?

Uptime

Jak już wspomnieliśmy, dla wszystkich właścicieli stron jednym z ważniejszych wyznaczników dobrego hostingu jest nieprzerwane działanie witryny bez jakichkolwiek problemów z serwerem. Zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych jest to bardzo ważna kwestia, bowiem strona niedziałająca jedynie przez godzinę czy dwie może przynieść duże straty. Dlatego przy wyborze hostingu warto zwrócić uwagę na wskaźnik uptime. Jest to procentowa wartość, która informuje nas o tym, ile czasu w ciągu roku hosting działał bezawaryjnie. Choć nie znajdziemy chyba takiego, którego uptime to 100%, warto rozejrzeć się za takim, który ma niewiele mniej niż 100%. Przy tej okazji warto również wspomnieć, że najlepiej wybrać firmę, której serwery zlokalizowane są w Polsce. Niestety w przypadku, gdy serwery firmy będą znajdować się w Niemczech czy Anglii, nasza strona może ładować się dłużej. A jak wiadomo, dłuższe ładowanie się strony ma wpływ na konwersję. 

Bezpieczeństwo

Niezawodność i bezpieczeństwo to dwie nierozerwalne kwestie. Musimy bowiem mieć pewność, że dane nasze, jak i naszych klientów (w przypadku witryn e-commerce) są w pełni chronione. Odpowiadają za to przeróżne zabezpieczenia antywirusowe i antyspamowe, które chronią naszą stronę przed atakami hakerów i wypełniają luki w systemie. Ponadto bezpieczeństwo serwerów zapewniają także systemy zasilania awaryjnego, w które powinno być wyposażone każde centrum danych. Dzięki zasilaniu awaryjnemu mamy pewność, że serwer, na którym znajduje się nasza strona, będzie pracować także w przypadku, gdy np. wystąpi brak prądu. 

Ważną kwestią jest także tworzenie kopii zapasowej. Jest to istotne w przypadku jakichkolwiek ataków hakerskich, różnych wkradających się błędów na stronie czy gdy przypadkiem usuniemy ważny plik z serwera FTP. Backup powinien być wykonywany automatycznie raz na dobę. A jeśli mowa o bezpieczeństwie, ważne również, by wybrany przez nas hosting www https://www.sprintdatacenter.pl/tani-hosting-www zapewniał nam certyfikat SSL. Dzięki niemu dane przesyłane przez użytkowników na serwer są szyfrowane, a więc w pełni poufne. Nie musimy się więc obawiać, że niepożądane osoby będą miały do nich dostęp.

Wsparcie 24/7

Ostatnia bardzo ważna rzecz w przypadku wyboru hostingu to pomoc techniczna działająca 24 godziny na dobę. Niestety czasem zdarza się, że serwer nie działa albo coś nie tak dzieje się ze stroną. Nie zawsze jesteśmy w stanie rozwiązać problem na własną rękę. Wówczas profesjonalna obsługa specjalistów z Biura Obsługi Klienta jest nieoceniona. Mamy pewność, że problem zostanie w miarę szybko rozwiązany niezależnie od tego, czy jest godzina 12 w południe czy 3 w nocy. Ważne jest, by pomoc techniczna szybko reagowała na nasze prośby.

A Wy co dopisalibyście do wyznaczników niezawodnego hostingu?