Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak dopasować wydajność serwera do aplikacji

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak dopasować wydajność serwera do aplikacji

W przypadku dużych firm, które mają swoje własne aplikacje firmowe czy bazy danych, wybór serwera odgrywa bardzo istotną rolę. Nic dziwnego, że coraz częściej traf pada na serwery dedykowane. Pozostaje jednak problem, jak dopasować jego wydajność do aplikacji? Na których parametrach powinniśmy się skupić i jakie przełożenie mają one na działanie aplikacji?

Rynek serwerów, zwłaszcza tych dedykowanych firmom jest naprawdę ogromny. W przypadku niewielkiej działalności i kilkunastu pracowników często wystarczą nam proste serwery typu NAS. W dużych firmach, gdzie aplikacje są naprawdę wymagające, stosuje się serwery kasetowe. Służą one nie tylko do udostępniania i przechowywania plików, ale także do zarządzania drukarkami czy zapewniania dostępu do zasobów informatycznych. No dobrze, ale jak dopasować wydajność takich serwerów pod konkretne aplikacje? Jakie serwery dedykowane https://www.sprintdatacenter.pl/najtansze-serwery-dedykowane w takim razie wybrać?

Nie tylko szybkość procesora się liczy!

Wiele osób zastanawiając się nad wydajnością, rozpatruje przede wszystkim szybkość procesora. Owszem, jest to istotne, ale to tylko jeden z czynników, które składają się na wydajność. Jakie są wszystkie czynniki, które mają wpływ na wydajność serwera i jak obliczyć ich wartość dla konkretnych aplikacji?

  • Szybkość procesora. Ten parametr ma wpływ na szybkość wykonywania instrukcji przez konkretne aplikacje. A to, jak szybki powinien być procesor, możemy łatwo sprawdzić w dokumentacji aplikacji. Każda aplikacja ma podane konkretne wymagania, które powinny być spełnione, by uruchomić aplikację. Postawmy jednak na serwer 30-50% szybszy niż w wymaganiach, bowiem dotyczą one jedynie uruchomienia aplikacji, a nie jej płynnego działania. 

  • Ilość rdzeni. Obecnie standardem są już 4-, a nawet 8-rdzeniowe procesory. Jednak wymaganą ilość rdzeni również da się obliczyć. Zwykle ilość rdzeni dobiera się na podstawie ilości użytkowników, którzy korzystają z serwera. Warto jednak pamiętać, że nie każdy obciąża procesor w takim samym stopniu. Osoba, która tylko pisze maile czy szuka informacji w internecie, obciąży procesor w mniejszym stopniu niż fakturzysta, który przez cały dzień korzysta z programów do wystawiania faktur. Dlatego też minimalna ilość rdzeni procesora jest iloczynem ilości pracowników i wartości odpowiadającej stopniu obciążenia (np. 0,3 dla pracownika działu handlowego czy 0,75 dla fakturzysty). Do iloczynu dodajemy jeszcze 1 rdzeń na każdą bazę danych.

  • Pamięć RAM. Jest to pamięć służąca do przechowywania danych operacji „w toku”. Ile pamięci będziemy potrzebować? Wystarczy pomnożyć zużycie RAM przez aplikację i ilość użytkowników, którzy pracują równocześnie.

  • Dysk twardy. To tutaj znajdują się wszystkie dane, zarówno zapisane przez użytkowników, jak i dane samej aplikacji. Minimalną pojemność dysku możemy obliczyć, sumując rozmiar bazy danych, 50 GB na system operacyjny i 2-3 GB na każdego użytkownika.

Powyższe wyliczenia pozwolą nam wybrać odpowiedni serwer. Pamiętajmy też, by przy zakupie zwrócić uwagę na infrastrukturę i technologię, w jakiej pracuje serwer. Reszta należy już do nas, bo to my będziemy musieli zająć się obsługą serwera dedykowanego.