Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czy warto mieć domenę z polskimi znakami?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czy warto mieć domenę z polskimi znakami?

Czy warto mieć domenę z polskimi znakami?

Domeny IDN – zwykle trafiamy na nie przypadkiem. Czasem okazuje się, że napisany z rozpędu adres strony www wraz ze znakami diakrytycznymi działa. Tym sposobem na domeny z polskimi znakami trafia chyba większość polskich internautów. Czy warto właściwie rejestrować taką domenę? W jakim celu się ją zakłada? 

Czym są domeny IDN?

Domeny IDN, czyli domeny z polskimi znakami, zawierają w swojej nazwie znaki spoza ASCII. Jest to 7-bitowy kod, który przyporządkowuje liczby literom alfabetu angielskiego, symbolom lub cyfrom. W kodzie tym nie znalazły się znaki diakrytyczne, a więc wszelkie ogonki czy umlauty charakterystyczne dla danego języka. W przypadku języka polskiego będą to oczywiście litery typu ą, ś czy ł. Już od 2003 roku możliwa jest rejestracja domen IDN, jednak wciąż nie cieszą się one zbyt dużą popularnością.

Dlaczego warto mieć domenę IDN?

Domena z polskimi znakami https://www.sprintdatacenter.pl/tanie-domeny-rejestracja-domen jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcielibyśmy zachować w adresie strony www oryginalną nazwę naszej firmy albo po prostu swoje imię i nazwisko. Domeny IDN dają nam też większe możliwości, jeśli chodzi o wybór nazwy strony www. Nieraz bowiem się zdarza, że ogólne domeny są już dawno zajęte, a gdybyśmy uparli się na domenę, która koniecznie zawiera nazwę naszego sklepu, np. „Mała owieczka”, wyglądałaby ona mniej więcej tak: www.malaowieczkanatrawie.pl. Niestety tak długie nazwy często są trudne do zapamiętania, przez co klienci rzadziej do nas docierają. 

Zapewne nieraz zdarzyło Wam się wpisać przez przypadek nazwę domeny z polskimi znakami. Tak po prostu, z rozpędu zamiast www.malaowieczka.pl, wpisaliście www.małaowieczka.pl. Oczywiście niespecjalnie! Wydawało Wam się, że wpisujecie w pole wyszukiwarki. Niby różnica niewielka. W najlepszym wypadku wyskoczyła nam informacja, że witryna jest nieosiągalna. Jednak mogło też się zdarzyć, że strona na którą weszliśmy była łudząco podobna do tej, na którą właśnie chcieliśmy wejść. Jednak wcale nie oznacza to, że to jedna i ta sama strona. Niekiedy domeny IDN wykorzystywane są przez nieuczciwą konkurencję, która tworzy dokładnie taką samą stronę, by wyłudzać dane naszych klientów lub w inny sposób działać na naszą niekorzyść. Dlatego wiele osób dokupuje domenę IDN niejako przy okazji, by uniemożliwić potencjalnej konkurencji przejęcie domeny i podszywanie się pod naszą firmę.

Czy domeny IDN są popularne?

Choć w wielu przypadkach domenę IDN opłaca się kupić, to musimy liczyć się z tym, że zawsze będzie ona cieszyć się mniejszą popularnością niż ta bez polskich znaków. Jak widać, internauci są przyzwyczajeni do tego, że wpisują w wyszukiwarki wszystko bez użycia „Alt”. Tak jest po prostu szybciej i łatwiej. Również z pozycjonowaniem takich domen może być dużo trudniej, bowiem Google nie zawsze rozpoznaje linki w postaci zewnętrznej, czyli ze znakami diakrytycznymi. Być może w przyszłości domeny IDN będą coraz bardziej popularne, a internauci nauczą się wpisywać polskie znaki w adresach stron. Warto więc już teraz pomyśleć o domenie IDN, tym bardziej, że jak na razie, są one jeszcze tańsze niż zwykłe domeny.