Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

3 powody, dla których warto mieć certyfikat SSL

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

3 powody, dla których warto mieć certyfikat SSL

Nie od dziś wiadomo, że właściciele stron robią wszystko, by ich witryny były w pełni zabezpieczone przed wszelkimi atakami hakerskimi i wyciekiem danych. Jedną z form zabezpieczenia są certyfikaty SSL. Protokół SSL umożliwia szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikami strony a serwerem. Następnie są one w bezpieczny sposób przesyłane dalej. Takie zabezpieczenie jest obowiązkiem każdej strony, na której wymagana jest rejestracja i podawanie jakichkolwiek danych. Dlaczego certyfikat SSL jest tak ważny?

Po pierwsze: chroni dane użytkowników

W internecie znajdziemy miliony stron, na których podajemy swoje dane. Jedne wymagają jedynie podania adresu e-mail, np. by zapisać się do newslettera, inne – bardziej prywatnych danych, jak numer karty kredytowej czy adres domowy. Drugi przypadek dotyczy najczęściej klientów sklepów internetowych. I to właśnie oni powinni najbardziej zadbać o to, by dane użytkowników były bezpieczne. Jeśli nie posiadamy certyfikatu SSL wszelkie dane wpisywane przez odwiedzających mogą wpaść w niepowołane ręce. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku danych do karty kredytowej, ponieważ ktoś może nas okraść.

Po drugie: zwiększa zaufanie użytkowników

W czasach, gdy coraz częściej korzystamy ze sklepów internetowych, bezpieczeństwo w sieci odgrywa dla nas bardziej istotną rolę. Nic dziwnego, że jeśli mielibyśmy wybierać między sklepem, który posiada certyfikat SSL a takim, który go nie posiada, wybralibyśmy ten pierwszy. Zabezpieczenie w postaci certyfikatu daje nam wyraźny znak, że możemy bezpiecznie z niej korzystać i robić na niej płatności. Jest to szczególnie ważne w przypadku stron banków, na których podajemy rozmaite, prywatne dane, których utrata mogłaby się równać z utratą środków finansowych. Warto wspomnieć, że również przeglądarki informują nas często, że dana strona, nieposiadająca certyfikatu, może być niebezpieczna. Niestety wiele osób po takim komunikacie zrezygnuje z wejścia na stronę, a my stracimy potencjalnych klientów.

Co więcej, warto również zwrócić uwagę na kwestię tzw. pishingu. Jest to podszywanie się pod strony znanych banków czy sklepów. Zdarza się, że oszuści tworzą strony, które są łudząco podobne do stron banku. Domena często różni się jedną literką. Wystarczy mała pomyłka, byśmy przypadkiem trafili na stronę oszusta i zostawili mu dane logowania do prawdziwego konta bankowego. Zielona kłódka koło adresu daje nam pewność, że strona jest wiarygodna i oryginalna. 

Po trzecie: wpływa na pozycjonowanie

Nie od dziś wiadomo, że wyszukiwarki chcą dostarczyć użytkownikom jak najlepsze wyniki. W trosce o dobro internautów promują więc nie tylko strony najbardziej odpowiadające zapytaniom, ale i te najbezpieczniejsze. Certyfikaty SSL od jakiegoś czasu są jednym z czynników wpływających na ranking strony w wyszukiwarce Google. Wyobraźmy sobie sytuację, że pozycjonujesz się na te same słowa kluczowe, co konkurencyjny sklep. Nawet jeśli jakość strony, jej szybkość ładowania czy wartość merytoryczna będzie taka sama, możesz wyprzedzić ją w rankingu Google właśnie dzięki certyfikatowi SSL. Cena certyfikatu SSL może więc nie wydawać się wysoka gdy zestawimy to z wydatkami na działania seo, które bez certyfikatu nie mają już takiej mocy.