Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Domeny z polskimi znakami a pozycjonowanie

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Domeny z polskimi znakami a pozycjonowanie

Pytania o domeny z polskimi znakami pojawiają się bardzo często. Przede wszystkim osoby chcące wykupić taką domenę, mają wątpliwości co do tego, jak ona będzie się pozycjonować. Czy jest łatwiej, czy ciężej niż ze zwykłymi domenami? A może właśnie takie domeny są najlepsze, ponieważ odpowiadają dokładnej nazwie firmy?

Domeny z polskimi znakami, czyli jakie?

Domeny IDN są to domeny, w których używa się znaków diakrytycznych, charakterystycznych dla danego języka. W przypadku polskim domen będą to więc takie znaki jak: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż oraz ź. Tego typu domeny mają dwie postaci. Jedna, czyli taka, jaką wpisujemy w przeglądarkę, to forma zewnętrzna ze znakami diakrytycznymi. Forma wewnętrzna z kolei odwzorowana jest za pomocą algorytmu Punycode w taki sposób, by można było umieścić ją w DNS. Wówczas mamy do czynienia z alfabetem łacińskim, jednak każda taka domena zaczyna się od sekwencji „xn--„

Pozycjonowanie domen IDN

Jeśli chodzi o pozycjonowanie domen IDN, niestety nie mamy dobrych wieści. Bardzo trudno jest wypozycjonować taką domenę, ponieważ Google nie rozpoznaje prawidłowo wszystkich linków w postaci zewnętrznej, czyli tej ze znakami diakrytycznymi. Większość indeksowanych linków to te zapisane w Punycode. Trudno jednak oczekiwać, że ktokolwiek z internautów będzie linkował taki adres. A brak naturalnych linków to duża przeszkoda dla pozycjonowania. Niektórzy jednak sądzą, że domena z polskimi znakami, jak np. www.mechanikkraków.pl, łatwiej się pozycjonuje ze względu na obecność słów kluczowych, które normalnie użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Prawdą jest jednak, że domena bez polskich znaków będzie miała większy ruch niż ta z polskimi. Dlatego wrto rozważyć też dostępne tanie domeny krajowe.

Co prawda, kolejny problem, nie tyczy się konkretnie pozycjonowania, a komunikacji. A przecież wiemy, jak ważna jest komunikacja w internecie. Ma ona wpływ na powodzenie firmy. O ile po wpisaniu adresu z polskimi znakami w przeglądarce nie będzie problemu, o tyle z pocztą e-mail może być już gorzej. Dlaczego? Bo rzadko który program pocztowy obsługuje adresy e-mail z polskimi znakami. Aby wysłać maila do firmy, której adres to info@garaże.pl, musielibyśmy wykorzystać odpowiednik takiego adresu zapisany w Puncode, a więc coś w stylu info@xn--gara45d.pl. Przy nazwach wieloczłonowych będzie to jeszcze dłuższa sekwencja. I co, taki adres e-mail podamy na swojej stronie? 

Warto czy nie warto?

Pozostaje więc pytanie, czy jest sens kupować domenę IDN? Oczywiście! Domena z polskimi znakami polecana jest zwłaszcza tym, którzy chcą zachować oryginalne brzmienie nazwy firmy w adresie strony. Mimo wszystko, wiele osób wpisuje w przeglądarki nazwy ze znakami diakrytycznymi, więc jest duża szansa, że ludzie będą do nas trafiać bezpośrednio. 

Oczywiście jest jeszcze druga kwestia. Wykupienie domeny z polskimi znakami w chwili, kiedy mamy już standardową domenę, pozwoli nam uniknąć nieuczciwej konkurencji. Bardzo często zdarza się, że konkurencja lub oszuści wykupują domeny IDN i tworzą łudząco podobne strony do naszych, by wykraść dane klientów. Zakup domeny z polskimi znakami pozwoli nam się przed tym uchronić.