Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czym jest parkowanie i podpinanie domeny?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czym jest parkowanie i podpinanie domeny?

Bardzo często się zdarza, że domenę kupujemy w chwili, gdy tworzymy stronę internetową. Jeśli powierzamy to specjaliście, zwykle mamy już wszystko w komplecie. Programista od razu załatwia sprawę serwera i hostingu dla naszej domeny. Czasem jednak nie mamy jeszcze strony internetowej, ale potrzebujemy na szybko zarejestrować domenę – bo może mamy już konkretne plany, a nasz wymarzony adres domeny jest jeszcze wolny. Wówczas możemy skorzystać z parkingu lub podpięcia domeny. Co oznaczają te pojęcia?

Parkowanie domeny

Jak wiadomo, żadna domena nie będzie działać bez hostingu. Zwykle hosting opłacamy już po wykupieniu domeny i stworzeniu strony albo w pakiecie z domeną. Czasem jednak możemy dodać domenę do konta hostingowego, nie mając jeszcze strony internetowej i nie posiadając serwera, na który domenę przekierujemy. To właśnie jest parkowanie domeny, czyli bezpłatne utrzymywanie jej na serwerach DNS. Zwykle wykupując u firmy hostingowej transfer domeny  https://www.sprintdatacenter.pl/tanie-domeny-rejestracja-domen/transfer, w pakiecie mamy także jej parkowanie. Z opcji parkowania domeny korzystają najczęściej osoby, które mają tylko jedną domenę.

Bardzo często z opcji parkowania korzystają osoby, które chcą wystartować ze stroną zapełnioną już treścią. Tak, żeby potencjalni użytkownicy mieli wrażenie, że strona działa już od jakiegoś czasu i nabrali do niej większego zaufania. Co ciekawe, choć zaparkowana domena nie wyświetla się nam w wynikach wyszukiwania, to dla robotów jest widoczna. Największym błędem jest wówczas czekanie z dodaniem na niej treści aż do startu serwisu. Warto więc sukcesywnie dodawać treści na przygotowanej stronie, zanim jeszcze ją uruchomimy. Wówczas będziemy mogli liczyć na szybszą indeksację. Specjaliści Google radzą, by już kilka tygodni przed startem domeny dodawać teksty typu „Wkrótce rusza nasza strona” i napisać dokładnie, jaka będzie tematyka serwisu. 

Co ciekawe, niektóre osoby posiadające domenę po nieistniejącej już stronie internetowej, wykorzystują parkowanie domeny do zarabiania pieniędzy. Wówczas pod daną domenę można wyświetlać linki reklamowe. Często na takie parkowanie internauci wybierają domeny zbliżone do popularnych domen, czyli adresy z literówkami, tak by częściej były odwiedzane.

Podpięcie domeny

Niektórym się wydaje, że podpinanie i parkowanie domeny to to samo, bo w końcu w obu przypadkach chodzi o dołączenie domeny do naszego konta hostingowego. Musimy jednak zauważyć, że domena po zaparkowaniu będzie znajdować się w katalogu public_html i od tego nie ma wyjątków. Z kolei przy podpiętej domenie mamy możliwość wyboru katalogu na serwerze. Każda podpięta ma swój oddzielny katalog w pliku public_html. Zwykle domyślnie jest on nazwany tak samo, jak nazwa domeny. Jest to wygodna opcja zwłaszcza wtedy, gdy chcemy podpiąć więcej niż jedną domenę. Podpięta domena często funkcjonuje jako subdomena dla domeny głównej. 

By dodać domenę do konta hostingowego wystarczy zwykle wejść w nasz panel administracyjny na koncie. Bez problemu znajdziemy tam obie opcje, czyli „Domeny podpięte” i „Domeny zaparkowane”. Jeśli nie możemy znaleźć tych sekcji lub nie wiemy, jak dodać tam domenę, warto skontaktować się z naszym dostawcą hostingu.