Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak dokonać transferu domeny?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak dokonać transferu domeny?

Bardzo często zdarza się, że stawki za domenę poszły w górę i umowa z obecnym operatorem po prostu nam się nie opłaca. Czy musimy pogodzić się ze zwiększonymi cenami? Niekoniecznie! Najlepszym rozwiązaniem będzie transfer domeny. Wówczas możemy wybrać innego, dużo tańszego operatora, który zapewni nam korzystniejsze warunki. Na czym polega transfer domeny? Czy jest to skomplikowany proces?

Czym jest transfer domeny?

Transfer domeny jest po prostu zmianą firmy, która do tej pory obsługiwała finansowo i technicznie naszą domenę. Do przeniesienia domeny będzie wymagane wypełnienie formularza. Wystarczy podać jedynie nazwę domeny, kod AuthInfo/Auth CodeZ, a także datę wygaśnięcie domeny. Zanim jednak dokonamy transferu, musimy uzyskać wspomniany już kod AuthInfo/Auth CodeZ od obecnego operatora. Nie jest on wydawany od ręki. Właściciel domeny musi przesłać wniosek o wydanie takiego kodu, do którego będzie załączone ksero dowodu tożsamości. Oczywiście tylko w przypadku, jeśli właścicielem domeny jest osoba fizyczna, a nie firma. Taki wniosek to zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą domeny. Jeśli kod wpadłby w niepożądane ręce lub w ogóle nie byłby wymagany, ktoś mógłby przejąć domenę bez naszej wiedzy. Kod ważny jest 30 dni od wydania. Po upływie tego czasu będziemy musieli ponowić wniosek.

W wielu firmach obowiązują różne zasady przenoszenia stron. Na przykład od daty rejestracji lub ostatniego transferu musi upłynąć 5 dni, abyśmy mogli znów dokonać transferu domeny. Z kolei, jeśli transfer domeny odbywa się z NASK, musi upłynąć 21 dni po terminie rejestracji, odnowienia lub ostatniego transferu.

Pamiętajmy, by przy zamawianiu usługi podać działający adres e-mail, do którego mamy cały czas dostęp, ponieważ właśnie na ten adres dostaniemy mail z linkiem do potwierdzenia transferu. W bazie WHOIS powinny znaleźć się adresy poprawne adresy e-mail właściciela domeny, administratora oraz kontaktu technicznego. Wszystkie dane abonenta, które podajemy w czasie rejestracji konta u danego operatora domeny, powinny być zgodne z danymi, które zapisane są u obecnego operatora.

Czy transfer jest płatny?

W większości firm transfer domeny https://www.sprintdatacenter.pl/tanie-domeny-rejestracja-domen/transfer jest usługą całkowicie bezpłatną. Jeśli chcemy dokonać transferu domeny po wygaśnięciu terminu jej ważności, będziemy musieli przedłużyć domenę na kolejny rok. Wówczas nowy rejestrator przekazuje nam wygenerowaną proformę i dopiero po jej opłacaniu możemy przenieść domenę. 

Czy strona będzie działać w czasie transferu?

Wielu właścicieli stron obawia się, że transfer domeny może spowodować jakieś problemy i przerwy w działaniu strony. Nie musimy się martwić, bowiem nasza strona będzie cały czas aktywna w czasie transferu. Operacja nie wpływa na funkcjonowanie domeny. Wszystko przebiega niewidocznie zarówno dla funkcjonowania witryny, jak i poczty. Kiedy już dokonamy transferu, nasza domena wciąż będzie wskazywała te same serwery DNS, które mieliśmy ustawione przed wykonaniem operacji. Można je jednak wydelegować na serwery nowej firmy, która będzie od tej pory obsługiwała naszą domenę.