Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak oszczędzać pieniądze na rejestracji i odnowieniu domeny internetowej? Kilka słów o najtańszych polskich domenach

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak oszczędzać pieniądze na rejestracji i odnowieniu domeny internetowej? Kilka słów o najtańszych polskich domenach

Jeśli właśnie otworzyłeś firmę albo przymierzasz się do jej założenia, z pewnością musisz rozważyć zaprojektowanie dla niej strony internetowej. Internet to teraz podstawowe medium, w którym Twoi potencjalni klienci szukają informacji, dlatego Twój biznes koniecznie powinien zadbać o wizerunek również tam. Kiedy masz już nazwę firmy (najlepiej prostą i łatwą do zapamiętania, związaną z branżą, w której działasz), pierwszym etapem jest zarejestrowanie domeny lub transfer domeny już istniejącej. Czym się kierować podczas zakładania strony internetowej tak, by nie przepłacać?

Jaka końcówka adresu jest najlepsza?

Na rynku jest obecnie wiele operatorów domen, dlatego łatwo przejrzeć ich ofertę, porównać i tym samym wybrać najkorzystniejszą. Jak szybko zauważysz, adres Twojej strony internetowej może posiadać różne rozszerzenia: .pl, .com, .net, .eu, .org, .co., .info itd. Jeśli Twoja działalność obejmuje wyłącznie Polskę, najlepszym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie domeny z końcówką .pl. Jest zazwyczaj nie tylko najtańsza, ale również uniwersalna. Wielu użytkowników internetu odruchowo, wpisując adres, dodaje do niego właśnie .pl, bo to podstawowe i najpopularniejsze rozszerzenie. Nawet gdy klient nie pamięta dokładnie adresu strony internetowej Twojej firmy, za pierwszym razem wypróbuje na pewno taką wersję, więc szybko trafi do Ciebie, zamiast zniechęcać się poszukiwaniami.

W przypadku, gdy Twoja firma planuje działać również poza granicami kraju, warto rozważyć końcówkę .com. Może jednak Twój sklep ma ograniczony zasięg, celujący przede wszystkim w określoną lokalizację? Możesz zatem zdecydować się na rozszerzenie regionalne typu warszawa.pl czy slask.pl – takie domeny są zazwyczaj bardzo tanie. Pamiętaj, że im prostszy adres, tym klienci łatwiej go zapamiętają. Dlatego nie dodawaj do niego znaków specjalnych, cyfr czy innych ozdobników. Domena z polskimi znakami to zbędne udziwnienie. Dość optymalne jest zastosowanie myślnika oddzielającego poszczególne wyrazy (dzięki temu adres jest bardziej czytelny).

Rejestrując domenę u konkretnego operatora, może się zdarzyć, że będziesz namawiany na wykupienie również adresów z innymi końcówkami, by zapobiec założeniu ich przez kogoś innego. Nie zgadzaj się na takie oferty. Zwykle służą jedynie wyciągnięciu dodatkowych pieniędzy.

Czy odnowienie domeny jest drogie?

Wszystko zależy od danego operatora i oczywiście od wybranej końcówki. Podczas wyboru domeny zwracaj uwagę nie tylko na to, ile kosztuje samo jej zarejestrowanie. Bywa, że założenie adresu jest bardzo tanie, jednak odnowienie na rok już znacznie podnosi koszty. Przykładowo rejestracja może wynosić zaledwie 10 zł, za to odnowienie wyniesie ok. 100 zł. W związku z tym oddasz z nawiązką to, co, jak Ci się wydawało, zaoszczędziłeś na wykupieniu domeny.

By nie przepłacać, najlepiej zdecydować się na operatora, który oferuje również usługi hostingowe. Dzięki temu nie będziesz musiał marnować czasu na szukanie hostingu, ponadto takie podwójne oferty często okazują się tańsze, niż w przypadku płacenia osobno za domenę i hosting.