Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak zainstalować certyfikat SSL?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak zainstalować certyfikat SSL?

Jeśli założyłeś właśnie stronę internetową swojej firmy, koniecznie powinieneś pomyśleć o jej zabezpieczeniu. Każdy serwis jest narażony na ataki hakerskie. Włamanie na stronę może nieść za sobą poważne konsekwencje. Ryzykujesz nie tylko utratą dobrego wizerunku, ale także wyciekiem danych, w tym Twoich klientów. Istnieje kilka sposobów, by odpowiednio chronić witrynę i tym samym nie obawiać się o kradzież danych czy zysku. Jednym z najpopularniejszych, a często nawet wymaganych, jest wdrożenie certyfikatu SSL.

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to protokół umożliwiający bezpieczny transfer danych między użytkownikiem a serwerem, na którym znajduje się strona. SSL szyfruje wszystkie informacje, dzięki czemu ich przesyłanie zachodzi płynniej. Protokół usprawnia działanie strony, a przy okazji chroni dane Twojej firmy i Twoich klientów. 

By sprawdzić, czy strona, z której korzystasz, wykorzystuje certyfikat SSL, wystarczy zerknąć na adres. Jeśli widnieje tam https:// (a nie http://), a obok widnieje kłódka lub adres podświetla się na zielono, to znaczy, że właściciel serwisu zadbał o jego zabezpieczenie. 

Pamiętaj jednak, że obecność certyfikatu SSL nie oznacza, że podczas korzystania ze strony nie musisz zachowywać innych środków bezpieczeństwa. Wciąż powinieneś zwracać uwagę na to, jakie dane udostępniasz oraz by nie używać zbyt prostych haseł, które ułatwią hakerom pracę.

Czy trzeba mieć certyfikat SSL?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub np. działalność administracyjną, to tak. Pozostałe serwisy nie mają obowiązku wdrażania certyfikatów SSL. 

Po co kupować certyfikat SSL?

Oczywiście największą zaletą jest bezpieczeństwo. Ponadto w oczach potencjalnych klientów Twoja firma będzie bardziej wiarygodna, jeśli skorzystasz z ochrony swojej strony. Dodatkowo serwisy z certyfikatami SSL są lepiej pozycjonowane przez Google.

Jak zdobyć certyfikat SSL?

Najprościej zwrócić się do dostawcy serwera. Większość firm hostingowych udostępnia certyfikaty SSL w ramach wykupionej usługi, często za darmo. Istnieje nawet możliwość, że dostawca sam zainstaluje SSL na Twojej stronie.

Możesz też oczywiście zdobyć certyfikat ze źródeł zewnętrznych. Jeśli masz również subdomeny, np. regionalne: wroclaw.wiadomosci.pl, poznan.wiadomosci.pl – możesz rozważyć certyfikat typu wildcard. Po wybraniu korzystnej oferty musisz wygenerować CSR, czyli żądanie wystawienia certyfikatu. Link do niego zwykle otrzymujesz drogą mailową od firmy, u której wykupiłeś protokół. Wpisujesz tam wszystkie niezbędne dane, a po zatwierdzeniu zostanie Ci przesłany wpis IN TXT, który zweryfikuje Twoją domenę. Wpis dodajesz w panelu administracyjnym swojego hostingu, zwykle w sekcji „zarządzanie DNS”. W odpowiedzi na pomyślną weryfikację dostaniesz paczkę zawierającą certyfikat, certyfikat pośredniczący i klucz prywatny, którą należy rozpakować.

W panelu zarządzania Twojego serwera powinna się znajdować sekcja „certyfikaty SSL”. Tam, w opcji dodania własnego certyfikatu, wklejasz kod prywatny, a po enterze certyfikat. Po zapisaniu danych wystarczy już tylko zaznaczyć opcję CA Root Certyficate. Jeśli utrzymujesz na serwerze więcej niż jedną stronę, pamiętaj, by w zakładce „zarządzanie domeną” wybrać tę, która ma być chroniona przez certyfikat SSL.