Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Słowniczek pojęć, czyli SSL, DNS i TLD w pigułce

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Słowniczek pojęć, czyli SSL, DNS i TLD w pigułce

Czy skróty SSL, DNS oraz TLD nic Ci nie mówią? Nie martw się, niewiele osób orientuje się, czym one są. Bądź jedną z nich! Poniżej znajdziesz omówienia poszczególnych skrótów, wraz z ich rozwinięciami. Od teraz Secure Socket Layer, Domain Name System oraz Top-Level Domain przestaną być dla Ciebie zagadką.  

Certyfikat SLL – co to jest?

SSL, czyli Secure Socket Layer, jest to protokół sieciowy, będący powszechnie przyjętym standardem szyfrowania danych w sieci. Jest on bardzo pomocny, umożliwia bowiem nawiązywanie bezpiecznych połączeń między wybraną przeglądarką internetową, a serwerem, na którym strona jest postawiona. Dzięki temu zapewnia poufność wszystkim przesyłanym w obie strony informacjom. Certyfikat SSL jest zaprojektowany jako protokół uniwersalny. Właśnie dzięki temu może być odpowiedzialny nie tylko za szyfrowanie połączeń ze stroną internetową, ale i serwerem FTP, a nawet serwerem poczty e-mail. Najczęściej SSL zastosowanie znajduje w przypadku serwisów internetowych – w tym sklepów online. W momencie wejścia w życia RODO, certyfikat SSL został jednym z najbardziej podstawowych zabezpieczeń, które powinny być stosowane celem ochrony danych, które przesyłane są za pośrednictwem stron internetowych.

Czym jest DNS?

DNS (Domain Name System) jest protokołem, którego główną funkcją jest tłumaczenie łatwych do zapamiętania przez człowieka nazw domen, na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe. Serwer DNS ma za zadanie wyszukać adres IP danej strony na podstawie wpisu użytkownika, który zamieszczony jest w polu adresu wyszukiwarki. DNS przypomina rejestr adresów, tak, jak w książce teleadresowej. Ta książka, w przypadku DNS, zawiera miliony rejestrów – w końcu z Internetu korzystają użytkownicy z całego świata. Szybkość otwierania się poszczególnych stron internetowych na urządzeniu zależy przede wszystkim od czasu, w którym DNS odnajdzie adres IP, który będzie odpowiadał konkretnej domenie. Ważnym czynnikiem, który wpływa na czas odpowiedzi, jest także odległość komputera od serwera docelowego. Jeśli pożądana strona www ma skomplikowaną strukturę, również może mieć to wpływ na szybkość odpowiedzi.

Kilka słów o TLD

TLD, z angielskiego Top-Level Domain, to nic innego jak Domena Najwyższego Poziomu. TLD to domena internetowa, powyżej której nie istnieją żadne inne domeny w wyżej wspomnianym systemie DNS. Każda domena, która znajduje się w Internecie, składa się z konkretnej liczby nazw, które oddzielone są kropkami. Ostatnia z nazw, znajdujących się w linku, jest właśnie Domeną Najwyższego Poziomu. Domeny takie są używane w protokole DNS zamieniającym nazwy komputerów na ich adresy IP.

Jak widzisz, rozwinięcia tych dziwnie brzmiących skrótów są proste i łatwe do zrozumienia. Teraz znasz już ich zadania. Pomoże Ci to w surfowaniu po internetowej sieci. Rozwijaj swoje wiadomości na temat Internetu. Nie wiadomo, kiedy te informacje mogą Ci się przydać.