Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak stworzyć chwytliwą nazwę domeny?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak stworzyć chwytliwą nazwę domeny?

Nazwa domeny ma być chwytliwa na tyle, aby zapadła w pamięć internautom. Jeśli zadanie zostanie wykonane poprawnie, przyszli klienci z łatwością odnajdą Twoją witrynę. Niewłaściwy adres www skomplikuje całą sytuację, a skutkiem tego będzie mniejsza liczba osób odwiedzająca Twoją stronę.  Będzie to miało negatywny wpływ na Twoje wyniki finansowe. Poświęć trochę swojego czasu i wybierz odpowiednią domenę.  

Wybieramy nazwę domeny

Wybieranie dobrej nazwy domeny dla firmy nie jest najłatwiejsze. Jaką nazwę wybrać, aby była nie tylko czytelna, ale i zapadała w pamięć? Po pierwsze, weź pod uwagę jej długość. Domeny PL powinny być jak najkrótsze, w duch zasady „im krócej, tym lepiej”. Wymyślając nazwę, zamknij się w dwóch, maksymalnie trzech zdaniach. Ważna jest także prostota nazwy. Domena powinna posiadać łatwy do zapamiętania adres. Rzadko używane słowa, choć ładne, mogą być zbyt trudne do zapamiętania. Pamiętaj o słowach kluczowych. Pozwolą one na łatwiejsze znalezienie Ciebie i zorientowanie się, czym właściwie się zajmujesz. Pamiętaj także, że nazwa powinna odzwierciedlać Twoją markę. Włączenie unikalnej marki w nazwę domeny z pewnością się opłaci – pomoże Ci wyróżnić się spośród konkurencji, zdobyć rozpoznawalność, a także zwiększyć liczbę odwiedzin witryny, która należy do Ciebie i reprezentuje Twój biznes. Nazwa witryny powinna być, oczywiście, taka sama, jak nazwa marki lub jak najbardziej do niej zbliżona.

Czego unikać wybierając nazwę domenę?

Wybierając nazwę domeny, staraj się unikać cyfr oraz myślników, ponieważ znaki te trudno się wpisuje. Dodatkowo mogą one skuteczne obniżyć wiarygodność witryny w oczach Twoich potencjalnych klientów. Nie używaj także dziwnej pisowni – mogą one utrudnić odnalezienie Twojej strony. Oczywiście, niedopuszczalne są błędy w pisowni! Takie linki budzą podejrzenia, że strona może rozpowszechniać wirusy lub wyciągać dane. Nie używaj także marek i znaków towarowych, które używają inne firmy, ponieważ może to doprowadzić do zawieszenia domeny wskutek działań prawnych.

Domena z polskimi znakami

Domena z polskimi znakami zawiera w swojej nazwie znaki spoza ASCII, czyli spoza siedmiobitowego kodu przyporządkowującemu liczby literom alfabetu angielskiego, symbolom, a także cyfrom. W tym kodzie nie znajdziemy tak zwanych znaków diaktrycznych, czyli tych, które mają w sobie ogonki, umlauty i inne charakterystyczne znaki dla konkretnego języka. Jeśli chodzi o język polski, są to litery takie jak na przykład ą i ę. Od 2003 roku możliwe jest założenie domeny ze znakami polskimi, jednak nie jest to zbyt popularne. 

Dobry wybór domeny ma duże znaczenie dla Twojej witryny. To właśnie od niego zależy, ile klientów odwiedzi Twoją stronę internetową i zapamięta jej adres na dłużej. Pamiętaj, że to wszystko przełożyć się może na Twoje dochody ze strony. Poświęć trochę czasu na wymyślenie adresu domeny – to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.