Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Własna strona czy platforma blogowa – na jakie rozwiązanie postawić?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Własna strona czy platforma blogowa – na jakie rozwiązanie postawić?

Blogowanie stało się popularnym zajęciem, które potrafi przynieść nie tylko dodatkowy dochód, ale  może być głównym źródłem utrzymania. Kiedy tworzenie treści dopiero raczkowało, blogerzy korzystali głównie z dedykowanych platform. Były łatwe w obsłudze, a samo założenie i dopracowanie strony trwało chwilę. Obecnie coraz więcej użytkowników stawia na profesjonalnie przygotowane strony internetowe, które kojarzą się z ich nazwiskiem czy marką własną. Podpowiadamy, czy lepiej stworzyć własną stronę, czy skorzystać z dostępnych rozwiązań.

Platforma blogowa

W większości przypadków korzystanie z platform jest darmowe, a założyć takie konto może każdy. Podstawowe szablony oraz innego rodzaju widżety są dostępne bezpłatnie. Platformy blogowe umożliwiają swobodne tworzenie treści oraz ich publikację. Dodatkowym atutem tego rodzaju platform jest możliwość modyfikacji wyglądu strony. Można dodawać sekcje lub je usuwać w zależności od upodobań blogera. Sama publikacja postów jest łatwa i przyjemna, co zachęca do rozwoju. Autor nie musi również martwić się miejscem na serwerze czy kwestiami bezpieczeństwa – o wszystkie aspekty zadba platforma.

Własna strona

Warto pamiętać, że korzystanie z własnej strony sprawia, że stajesz się właścicielem bloga i masz do niego pełne prawa. W przypadku korzystania z ogólnodostępnej platformy i złamania regulaminu Twój blog może zniknąć. Podobnie dzieje się w przypadku, kiedy platformą się zamyka, a Ty tracisz cały twórczy dorobek. Decydując się na prowadzenie własnej strony, masz pewność, że kontrolę nad wszelkimi zamianami sprawujesz sam. Możesz cieszyć się wymarzonym adresem internetowym, odpowiednią personalizacją, wtyczkami czy szablonami, na które nie pozwalają komercyjne rozwiązania. Dodatkowo, czytelnicy bez problemu trafią na Twoją stronę po wyszukaniu nazwy w Google. W przypadku założenia strony potrzebny będzie również hosting www lub serwer wirtualny (wystarczy tani VPS), dzięki któremu otrzymasz swoje miejsce na serwerze. Skorzystaj z oferty specjalistów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem i prawidłowym działaniem całej witryny. Nie zapomnij również o certyfikacie SSL, jeżeli będziesz gromadzić dane klientów. Jako właściciel bloga sam decydujesz, jak chcesz się rozwijać, jakie treści zamieszczasz i jak na nich zarabiasz.

Jeżeli cenisz sobie wolną rękę, nie chcesz być uzależniony od decyzji biznesowych innych osób, masz możliwości finansowe i narzędzia rozwoju to warto spróbować z własną stroną internetową. Sam hosting oraz spersonalizowany, gotowy szablon na początek w zupełności wystarczy. Dopracuj stronę po swojemu lub powierz jej stworzenie specjalistom, którzy doprasują ją w każdym calu. Na kolejnych etapach rozwoju pomyśl również o jej pozycjonowaniu. Powodzenia!