Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Domena z polskimi znakami czy bez – co wybrać?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Domena z polskimi znakami czy bez – co wybrać?

Domeny IDN (z polskimi znakami diakrytycznymi) są dostępne już kilkanaście lat. Wciąż wielu użytkowników nie decyduje się na ich stworzenie z wielu różnych przyczyn. Jeżeli zakładasz swoją stronę lub jesteś początkującym przedsiębiorcą i dopiero zaczynasz prowadzić działalność w sieci, to świetnie trafiłeś. Podpowiadamy, jaką nazwę domeny lepiej wybrać z różnego punktu widzenia.

Jaka powinna być domena?

Warto zacząć od wymyślenia nazwy, która będzie nie tylko chwytliwa, ale także oryginalna i unikatowa. Domena z polskimi znakami powinna być dopasowana do profilu działalności Twojej firmy. Zwróć uwagę, by była krótka, dzięki czemu klient ją łatwo zapamięta. Szacuje się, że optymalna długość wynosi do 15 znaków. Nazwa powinna przedstawiać autentyczność przedsiębiorstwa. Warto również rozeznać się w kwestii konkurencji, by przypadkowo nie przekierować potencjalnego klienta na inną stronę. Warto także zadbać o odpowiedni serwer dedykowany lub tani hosting, dzięki którym strona będzie dostępna dla użytkowników przez całą dobę. Od Ciebie zależy, które rozwiązanie będzie najlepszym wyjściem.

Domena z polskimi znakami

Nazwa strony z polskimi znakami jest rejestrowane zgodnie ze standardami. Jeszcze kilka lat temu pozycjonowanie takich domen było trudne – przeglądarki ich nie indeksowały. Występował również problem z linkowaniem na portalach społecznościowych. W tym przypadku znaki specjalne wyświetlały się w formie pytajników lub innych znaczków. Problematyczne było pozycjonowanie strony – domen z polskimi znakami nie można było dodać do katalogów. Warto również pamiętać, że użytkownicy wpisują w wyszukiwarce daną frazę, często pomijają polskie znaki, wpisując ją jak najszybciej i jak najprościej. Jeżeli chcesz kierować ruch również do konsumentów spoza granic Polski, to powinieneś wybrać uproszczoną wersję.

Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie domeny bez polskich znaków i przekierowanie jej na inny adres, który w nazwie już je ma. Dzięki temu użytkownik, który wpisuje dane firmy w wyszukiwarce, trafi praktycznie od razu na odpowiednią stronę. Takie działanie wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami, gdyż trzeba utrzymać dwa adresy i regularnie je opłacać. Warto je podać na wszelkich portalach społecznościowych czy materiałach promocyjnych. Wykup nazwę, postaw stronę i ciesz się rozwijającym się biznesem. Nie zapomnij również o odpowiedniej reklamie, która dotrze do nowych użytkowników i przekieruje ich na Twoją stronę.