Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Zapora sieciowa – must have?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Zapora sieciowa – must have?

Zapora sieciowa – inaczej „firewall” lub „zapora ogniowa” – jest wyjątkowo skutecznym sposobem na walkę z atakami, do których coraz częściej dochodzi w przestrzeni internetowej. Zadaniem zapory jest zmniejszenie możliwości nawiązania nieautoryzowanych, niechcianych połączeń na linii komputer-host. Sprawdź, czy zapora sieciowa jest Ci koniecznie potrzebna, czy mimo wszystko możesz ją zignorować.

Jak działa zapora sieciowa?

Zasada działania zapory sieciowej wcale nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Jej zadaniem jest po prostu przeprowadzenie filtracji wszelkich danych, które mogą wejść do Sieci lub w drugą stronę – wypłynąć z niej. Firewall znajduje się więc między zaufaną siecią zewnętrzną oraz siecią wewnętrzną. Z zaporą sieciową nierozłączne jest SPI, będące jedną z najważniejszych technologii stosowanych w zaporach. Nieustannie analizuje ona ciągłą transmisję danych w każdym możliwym kierunku oraz sam stan połączeń. Dodatkowo potrafi ona zweryfikować nagłówki pakietów, dzięki czemu podejmuje decyzję o ich przyjęciu lub też nie.

Zapora sieciowa – zalety i wady

W praktyce Firewall nie ma zbyt wielu wad. Z pewnością ograniczają one dostęp do Sieci z Internetu, dodatkowo wymagają dość częstych uaktualnień, ponieważ nowe typy klientów sieciowych i serwerów przybywa niemal codziennie. Ostatnią z wad zapory ogniowej jest jeden fakt – mało wydajne serwery, które znacznie zmniejszają wydajność sieci. Jeśli chodzi o zalety Firewall, jest ich więcej. Główną z nich jest ochrona systemu. Dodatkowo umożliwia on korzystanie całej sieci z jednego, wspólnego adresu IP. Firewall daje także możliwość podłączenia się z Internetem systemom z protokołami, które nie są protokołami TCP czy IP. Pozwala on także monitorować połączenia WAN oraz ruch w sieci, zoptymalizować obciążenie na łączu WAN (przyśpieszyć pracę wielu osób).

Co z tą zaporą?

Czy każda osoba, korzystająca z Internetu bezwzględnie potrzebuje zapory sieciowej? Jeśli zależy Ci na ochronie danych i zasobów informatycznych, które znajdują się na Twoim komputerze przed jakimkolwiek realnym atakiem – tak, potrzebujesz firewalla. Bezpieczeństwo Twojego komputera jest dla Ciebie naprawdę ważne? Możesz z powodzeniem zdecydować się na serwery dedykowane. Dzięki niemu do zasobów nie mają dostępu osoby postronne. Niezależna, istniejąca fizycznie maszyna będzie przechowywała dane w bezpieczny sposób. Dobrym rozwiązaniem będzie też korzystanie z data center umieszczonego w odpowiedniej lokalizacji. Jedynie firma, która posiada odpowiednią infrastrukturę techniczną może zapewnić ciągłość działania serwerów i odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Warto zaufać specjalistom ze Sprint Data Center.