Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Certyfikaty typu Wildcard – czym są i do czego służą?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Certyfikaty typu Wildcard – czym są i do czego służą?

Certyfikaty SSL są obecnie standardem dla większości stron internetowych, niezależnie od tego, czy posiadamy sklep, czy zwykły portal, na który użytkownicy często się logują. Wszystko po to, by uchronić dane internautów. Obecnie coraz częściej prócz zwykłych certyfikatów, mamy do wyboru również certyfikaty typu Wildcard. Czym są? Dla kogo są polecane? Jakie mają zalety?

Certyfikaty SSL

Zanim powiemy nieco więcej o certyfikatach typu Wildcard, warto wspomnieć, czym są w ogóle certyfikaty SSL. Są to certyfikaty bezpieczeństwa, które zapewniają poufność transmisji danych, przesyłanych przez Internet. Stosowane są wszędzie tam, gdzie użytkownicy podają swoje dane, a więc w sklepach internetowych, instytucjach finansowych, ale także w instytucjach publicznych. Strony posiadające certyfikat cieszą się większym zaufaniem wśród internautów i są bardziej wiarygodne od tych, które takiego certyfikatu nie posiadają. Użytkownicy raczej rzadko dokonują zakupy w sklepie, który nie posiada certyfikatu bezpieczeństwa. 

Certyfikat Wildcard SSL

Czym różni się certyfikat Wildcard SSL od standardowego certyfikatu? Wyobraźmy sobie, że mamy stronę internetową czy portal, dla którego chcemy stworzyć osobne serwisy, które poruszające konkretną tematykę lub np. będące skierowane do określonej grupy osób. Czasami np. tworzymy sklep internetowy skierowany do hurtowni i do klientów detalicznych. Wówczas tworzymy jedną stronę z osobnymi subdomenami. Zwykłe certyfikaty SSL zabezpieczają jedynie pojedynczą nazwę domeny. Z kolei te typu Wildcard służą do zabezpieczenia domeny oraz jej wszystkich subdomen. Nie musimy więc kupować kilku certyfikatów, by oprócz domeny, ochronić również subdomeny. 

Certyfikaty typu Wilcard, które wykupiliśmy przykładowo dla domeny sklepinternetowy.pl, będą również szyfrowały dane dla każdej subdomeny pierwszego stopnia, czyli np. hurt.sklepinternetowy.pl oraz detal.sklepinternetowy.pl. Musimy jednak pamiętać, że certyfikat ogranicza się tylko do domen drugiego rzędu, co oznacza, że subdomeny drugiego stopnia nie będą już zabezpieczone. Dla domeny krakow.hurt.sklepinternetowy.pl będzie już potrzebny kolejny certyfikat.

Jakie zalety mają certyfikaty Wildcard SSL?

Przede wszystkim kupno takiego certyfikatu to duża oszczędność – zwłaszcza jeśli mamy dużo subdomen. Wówczas wykorzystując jeden certyfikat, możemy szyfrować transmisje wielu adresów, a więc cena certyfikatu SSL może teoretycznie zostać podzielona przez ilość subdomen. Ponadto dla jednego certyfikatu wystarczy nam jeden adres IP, dzięki czemu nie musimy opłacać dodatkowych adresów IP. Również zarządzanie certyfikatami jest dużo prostsze, jeśli mamy do czynienia tylko z jednym certyfikatem dla wielu subdomen. Przy dużej ilości subdomen to naprawdę oszczędność czasu i pieniędzy. 

Zarówno zwykłe certyfikaty SSL, jak i certyfikaty typu Wildcard są rozpoznawalne przez ponad 99% przeglądarek internetowych, przy czym w tych drugich odsetek rozpoznawalności jest nieco wyższy. Zabezpieczenia obejmują zarówno strony z www, jak i bez www. Pamiętajmy jednak, że mowa tu przede wszystkim o płatnych certyfikatach bezpieczeństwa. Darmowe mogą nam nie dać takiej pewności.