Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Load Balancer, czyli o równoważeniu obciążenia w pracy serwerów

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Load Balancer, czyli o równoważeniu obciążenia w pracy serwerów

Współcześnie klienci sklepów internetowych oczekują szybkiej i sprawnej obsługi. Nikt nie lubi czekać. W końcu właśnie dlatego wybieramy sklepy internetowe zamiast stacjonarnych – by zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. To wiąże się również z szybkością ładowania witryny i czasem oczekiwania na wczytywanie zdjęć czy opisów produktów. Każda sekunda ładowania to strata 7% potencjalnej konwersji. Gdy serwer ma zbyt duże obciążenia, strona ładuje się wolniej. Sklepy internetowe wprowadzają różne rozwiązania, by skrócić czas reakcji. Jednym z nich jest Load Balancer.

Jak sobie radzić z obciążeniami serwera?

Strony internetowe, sklepy czy różnego rodzaju aplikacje firmowe mają do czynienia z różnym obciążeniem. Oczywiście przy dużym ruchu to obciążenie wzrasta. Efektem tego jest m.in. dłuższe oczekiwanie na odpowiedź z serwera, problemy z płynnością działania strony, a w związku z tym wolniejsze wczytywanie wszelkich treści, obrazów i plików. Na szczęście są różne sposoby na zbyt duże obciążenie serwera. Przede wszystkim sklepy generujące duży ruch powinny zainwestować w serwer dedykowany https://www.sprintdatacenter.pl/najtansze-serwery-dedykowane, który lepiej zniesie obciążenia niż np. hosting współdzielony czy VPS. Oczywiście podstawą jest też odpowiednia optymalizacja strony, kompresja plików na stronie czy usunięcie zbędnych wtyczek. Być może zbyt duże obciążenie generowane jest przez skrypt strony, dlatego warto również jemu się przyjrzeć. Innym rozwiązaniem stosowanym w celu zrównoważenia obciążenia serwerów jest Load Balancer, któremu przyjrzymy się nieco bliżej.

Load Balancer – co to jest?

Load Balancer jest urządzeniem lub oprogramowaniem, przekierowującym żądania TCP/IP do odpowiednich serwerów, które tworzą klaster webowy lub tzw. farmę. Chodzi o to, by żądanie wysłane przez użytkownika strony trafiło jak najszybciej do właściwego serwera. Jeśli jeden z serwerów przestanie odpowiadać, balancer wyklucza go ze swojej struktury i przydziela jego zadania pozostałym maszynom. Musimy też pamiętać, że do tego wymagane jest posiadanie kilku serwerów z taką samą konfiguracją. Pozostaje jednak pytanie, który serwer w danej chwili jest tym odpowiednim? Skąd wiadomo, do której maszyny balancer ma przekierować żądanie?

Otóż urządzenie wyposażone jest w odpowiednie algorytmy, dzięki którym może skierować żądanie do serwera, który jest najmniej obciążony lub np. cechuje się najszybszą odpowiedzią na ping. Producenci wciąż ulepszają swoje systemy tak, by zaawansowane algorytmy dostarczały, jak najbardziej szczegółowe informacje o stanie serwera, jego obciążeniu i szybkości reakcji na wszelkie zapytania. 

Dzięki urządzeniom typu Load Balancer możemy zrównoważyć obciążenie na wszystkich bliźniaczych serwerach i zagwarantować ciągłość dostarczanych usług. Efektem tego jest skrócenie czasu reakcji na zapytania użytkowników oraz poprawa niezawodności strony. Urządzenia sprawdzą się zwłaszcza w sklepach internetowych, gdzie możliwe są gwałtowne wzrosty ruchu. 

Warto też dodać, że urządzenia tego typu mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak kontrola plików cookies, mechanizmy zabezpieczające przed przepełnieniem bufora, kompresja HTTP czy chociażby ochrona przed atakami DoS. Zanim więc zdecydujemy się na taką usługę czy kupno Load Balancera warto sprawdzić nie tylko jego cenę, ale też dostępne funkcje, wydajność i skalowalność.