Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Zarządzanie tożsamością w chmurze i jak bezpiecznie się przenieść?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Zarządzanie tożsamością w chmurze i jak bezpiecznie się przenieść?

Coraz częściej firmy decydują się na przeniesienie swojego biznesu do chmury. Okazuje się, że ta nowa technologia jest nie tylko bezpieczniejsza, ale i pewniejsza. Oprócz podstawowych usług, takich jak „Infrastruktura jako usługa”, mamy też do czynienia z „Tożsamością jako usługą”. Jak zarządza się tożsamością w chmurze? Jak wygląda migracja danych do chmury?

Chmura – technologia przyszłości?

Jeszcze do niedawna chmura była jedynie narzędziem do tworzenia kopii zapasowych. Obecnie chmura umożliwia m.in. hostowanie stron www, tworzenie nowych aplikacji i usług, przesyłanie strumieniowe plików audio i wideo, dostarczanie oprogramowania czy przechowywanie danych. Chmury obliczeniowe charakteryzują się niskim kosztem, szybkością, wydajnością i niezawodnością.  Serwer wirtualny https://www.sprintdatacenter.pl/serwer-wirtualny-tani-vps  w chmurze to korzystna opcja dla wielu firm i instytucji.

Zarządzanie tożsamością w chmurze

Zarządzanie tożsamością w chmurze wiąże się z usługą IDaaS (Identity as a Service), czyli tożsamością jako usługą. Jest to system uwierzytelnienia w chmurze, obsługiwany przez zewnętrznego dostawcę. 

Każdej firmie zależy na bezpieczeństwie dostępu do firmowych danych. Zwłaszcza że wzrasta liczba cyberzagrożeń, a pracownicy coraz częściej korzystają z własnych urządzeń mobilnych do celów służbowych. Okazuje się, że możemy zewnętrznie zarządzać personaliami. IDaaS polega na monitorowaniu i uwierzytelnianiu przez naszego dostawcę wszelkich prób dostępu do firmowej chmury. Poza samym zarządzaniem ta usługa daje też możliwość analizy aktywności użytkowników. Ma to dla nas szczególne znaczenie, ponieważ wiemy, kto i kiedy miał dostęp do jakich danych. 

Z takiej usługi korzysta np. Google. Wówczas wszelkie konta użytkowników, aplikacje i urządzenia zarządzane są za pomocą konsoli administracyjnej Google. W opcjach dostępnych dla administratora jest np. tworzenie profili do pracy na urządzeniach z androidem, by oddzielić dane służbowe od osobistych, czy też zarządzanie zabezpieczeniami kont za pomocą weryfikacji dwuetapowej i kluczy bezpieczeństwa. 

Jak bezpiecznie przenieść się do chmury?

Migracja do chmury to rozwiązanie idealne przede wszystkim dla firm, których strony internetowe czy sklepy narażone są na duże obciążenia. Jak wiadomo, w przypadku dużego ruchu serwery muszą znosić duże obciążenia, co często prowadzi do spowolnienia działania strony. Ponadto idea cloud computing pozwala ograniczyć koszty dzięki rozliczeniom za faktycznie wykorzystane zasoby. 

Jak przenieść się do chmury? Przede wszystkim nie powinno się kopiować całej infrastruktury 1:1. Infrastruktura powinna być zaprojektowana od nowa, tak by była dopasowana do usługi cloudowej. Trzeba więc przeanalizować dokładnie elementy infrastruktury. Następnie warto napisać skrypt, by zautomatyzować proces przenoszenia. Przenoszone pliki powinny być skategoryzowane, sformatowane i skonwertowane, tak by po drodze nic nie zginęło. 

No i co najważniejsze, musimy wybrać sprawdzonego dostawcę, który umożliwi szyfrowanie plików w chmurze. Klucz do danych dostępny jest jedynie dla klienta. Dostawca powinien posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.