Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Zapotrzebowanie na serwery dedykowane. Kto ich najbardziej potrzebuje?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Zapotrzebowanie na serwery dedykowane. Kto ich najbardziej potrzebuje?

Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się serwery dedykowane. Choć jest to droższe rozwiązanie niż hosting współdzielony czy serwery VPS, to jednak chętniej decydują się na nie duże firmy. W jakich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie serwera dedykowanego? Dla jakich stron internetowych jest polecany? A może ma jeszcze jakieś inne zastosowania?

Serwer dedykowany – dostosowany do potrzeb

Serwer dedykowany jest niczym innym, jak fizyczną maszyną, która w całości pozostaje do naszej dyspozycji. Oznacza to, że samodzielni możemy ją konfigurować, zarządzać hostowanymi danymi czy zabezpieczeniami. Możemy swobodnie korzystać z wszystkich zasobów takiej maszyny, czyli pamięci RAM, przestrzeni dyskowej oraz mocy obliczeniowej. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych, najwyższej jakości urządzeń i podzespołów, serwery dedykowane gwarantują niezawodność i wysoką wydajność. Warto jednak pamiętać, że do zarządzania serwerem dedykowanym będziemy potrzebować administratora. 

Serwer dedykowany – dla kogo?

Póki posiadamy mało wymagającą stronę, która jest niezwykle prosta i nie posiada żadnych dodatkowych usług, w zupełności wystarcza nam hosting współdzielony. Schody zaczynają się, gdy ruch na takiej stronie wzrasta w szybkim tempie albo gdy rozbudowujemy stronę, wprowadzając dodatkowe usługi. Wówczas hosting współdzielony może nie dać rady, bowiem nasze zasoby często zależą od innych stron, które umieszczone są na tym samym komputerze fizycznym. Wówczas sprawdzić się może serwer dedykowany https://www.sprintdatacenter.pl/najtansze-serwery-dedykowane. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla dużych portali informacyjnych, które oferują dodatkowe usługi internetowe, takie jak poczta, czaty czy fora. O serwerze dedykowanym warto pomyśleć również wtedy, gdy posiadamy portal informacyjny o zasięgu krajowym. Przede wszystkim chodzi tu o generowanie dużego ruchu, ale także – ze względu na informacyjny charakter portalu – o duży zasób potrzebnej przestrzeni dyskowej. Portale informacyjne wrzucają artykuły nawet kilka-, kilkanaście razy dziennie. Każdy tekst dodatkowo uzupełniony jest jednym lub kilkoma zdjęciami, co zajmuje z czasem dużo pamięci na dysku. Jedynie serwery dedykowane gwarantują nam aż tak duże zasoby i moc obliczeniową. Podobnie rzecz ma się w przypadku dużych sklepów internetowych, które nie tylko mają duży ruch, ale ze względu na ogromną ilość produktów i zdjęć, pożerają masę zasobów. Serwer dedykowany polecany jest również dla firm hostingowych, dużych sklepów czy agencji reklamowych, które dzięki własnej maszynie mogą poszerzać zakres swoich usług o własne konta hostingowe. 

Serwery dedykowane coraz częściej wykorzystywane są również w dużych firmach i przedsiębiorstwach, które potrzebują niezależnego środowiska o dużej mocy obliczeniowej. Wówczas zasoby serwera wykorzystywane są do obsługi aplikacji księgowych, serwera pocztowego, strony WWW, serwera kopii zapasowych, systemów zarządzania dokumentami czy serwera plików. Bardzo istotne jest, by w dużych firmach pomieścić większość usług na jednej maszynie. Na szczęście odpowiednie serwery dedykowane dają nam takie możliwości.