Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Serwer VPS – odpowiedź na wyzwania stawiane przez sezonowość sprzedaży

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Serwer VPS – odpowiedź na wyzwania stawiane przez sezonowość sprzedaży

W ciągu roku istnieje kilka takich okresów, kiedy możemy mówić o szczycie sprzedażowym w sklepach internetowych. Z pewnością należy tutaj okres przedświąteczny czy tzw. Black Friday, który od jakiegoś czasu przyciąga rzeszę klientów. Wzrost zysków ze sprzedaży to jedno. Musimy jednak pamiętać, że nasz serwer może nie poradzić sobie z tak dużą ilością użytkowników równocześnie. Dlatego też warto wybrać serwer VPS, który poradzi sobie z problemami sklepów e-commerce w okresie szczytów sprzedażowych.

Zwykle właściciele stron wykupują serwer, analizując przedtem zapotrzebowania swojego sklepu.  Często pamięć RAM czy przestrzeń dyskową wyliczamy na podstawie średnich statystyk sklepu. Jak wiadomo serwer, który „uciągnie” średnio 1000 wyświetleń miesięcznie, niekoniecznie poradzi sobie, gdy statystyki te wzrosną kilkakrotnie. Niestety ciągle zapominamy o tym, że musimy liczyć się ze wzrostem użytkowników np. w okresie przedświątecznym czy w okresie wakacyjnym, gdy sprzedajemy np. parawany plażowe. Dlatego coraz więcej właścicieli stron decyduje się na wykupienie serwera VPS.

Dlaczego serwer VPS, a nie hosting współdzielony?

W okresie szczytu sprzedażowego hostingi współdzielone po prostu nie dają rady – są za mało wydajne. Ograniczeniem jest też brak możliwości dokonywania konfiguracji czy instalowania nowego oprogramowania, ponieważ nie mamy dostępu administratora. Panele administracyjne dostępne na serwerach VPS umożliwiają nam zarządzanie z poziomu przeglądarki internetowej. Bez problemu też wykonamy kopie bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby serwer nie zniósł zbyt dużych obciążeń, choć w większości przypadków dobre serwery VPS radzą sobie z dużą liczbą użytkowników jednocześnie. 

A co z serwerem dedykowanym?

Serwery dedykowane są rozwiązaniem dla wielkich sklepów internetowych i wymagających aplikacji. Niestety są one drogie w porównaniu z serwerami VPS, które bardzo często dorównują swoimi możliwościami najtańszym rozwiązaniom dedykowanym. Możemy wykonywać tu praktycznie wszystkie operacje, dostępne na serwerach dedykowanych. 

Serwer VPS a sezonowość sprzedaży

Przede wszystkim serwery VPS możemy dobierać do swoich potrzeb i oczekiwań. Z czasem można zamienić nasz tani serwer vps https://www.sprintdatacenter.pl/serwer-wirtualny-tani-vps na wyższy pakiet, co sprawdzi się zwłaszcza w okresie, gdy nasza sprzedaż rośnie, a użytkownicy napływają coraz częściej i liczniej. Serwery tego typu dają nam możliwość pełnej konfiguracji, nawet jeśli chodzi o szybką zmianę parametrów serwera. Oznacza to, że możemy zmieniać parametry serwera co miesiąc i nie poniesiemy za to żadnych dodatkowych kosztów, oprócz stałej opłaty miesięcznej. Jest to świetne rozwiązanie – zwłaszcza dla osób, u których sprzedaż wzrasta jedynie sezonowo, ponieważ płacimy jedynie za to, z czego korzystamy. Mamy też pewność, że zwiększone obciążenie nie przełoży się na zmniejszoną wydajność sklepu i serwer poradzi sobie z większą ilością klientów. 

Serwery VPS są dobrym rozwiązaniem również ze względu na to, że przestrzeń dyskowa coraz częściej ulokowana jest w chmurze. Dzięki temu nasze dane będą bezpieczne, nawet w okresie wzmożonej aktywności użytkowników, a my będziemy mogli liczyć na dostępność i wydajność serwera przez cały czas.