Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Domena z polskimi znakami, czyli wszystko o domenach IDN

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Domena z polskimi znakami, czyli wszystko o domenach IDN

Do tej pory raczej rzadko trafialiśmy na domeny, które w nazwie mają znaki diakrytyczne. Zresztą, wciąż ciężko je znaleźć, chyba że szukamy ich celowo. Mimo to takie domeny coraz częściej pojawiają się w internecie, choć ich popularność wciąż pozostawia wiele do życzenia. Czym są domeny IDN? Jak możemy je założyć? Jak taka domena będzie się wyświetlać użytkownikom z innych krajów?

Domena IDN

Domeny IDN są domenami zawierającymi w nazwie znaki spoza ASCII, czyli 7-bitowego kodu przyporządkowującemu liczby (0-127) literom alfabetu angielskiego, cyfrom czy symbolom. Znaki spoza tego kodu to znaki diakrytyczne. W języku polskim mamy wówczas do czynienia z literami ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź oraz ż. Takie domeny możemy rejestrować już od 2003 roku, co może trochę dziwić, ponieważ wciąż mamy niską świadomość istnienia tego typu domen. 

Kwestie techniczne

Jeśli, mowa o stworzeniu domeny IDN od strony technicznej, musi ona mieć dwie postaci – zewnętrzną i wewnętrzną. Forma zewnętrzna to właściwy adres, posiadający znaki charakterystyczne dla danego języka. Z kolei forma wewnętrzna, czyli techniczna, odwzorowana jest przy pomocy algorytmu Punycode. W ten sposób możemy ją przekształcić do postaci, która możliwa jest do wpisania w DNS. Forma wewnętrzna domeny posiada litery alfabetu łacińskiego, jednak na początku musi istnieć sekwencja „xn--„. Najprościej mówiąc, forma zewnętrzna jest w postaci unikodowej (garaż.dns.pl), a wewnętrzna przekodowana jest do znaków ASCII bez polskich liter. 

Czy domeny IDN występują tylko w polskim języku? Oczywiście, że nie. Takie adresy mogą istnieć w wielu językach, w zależności od tego, ile znaków zapisanych jest w Unikodzie. Obecnie więc domenę IDN możemy zapisać w ok. 350 językach.

Czy domena IDN będzie wyświetlać się w innym kraju?

Domeny IDN mogą, ale nie muszą wyświetlać się użytkownikom z innych krajów. Wszystko zależy od tego, czy dana przeglądarka indeksuje takie domeny. Jeszcze kilka lat temu jedne z popularniejszych przeglądarek wciąż miały z tym problem. Musimy też pamiętać, że obcokrajowcy raczej nie używają naszych znaków diakrytycznych, chyba że mowa o Polakach mieszkających za granicą. 

Do czego można wykorzystać domeny IDN?

Z jednej strony domeny IDN są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy posłużyć się w domenie oryginalnym brzmieniem nazwy naszej firmy. Pozostaje jednak pytanie, jak często domena z polskimi znakami https://www.sprintdatacenter.pl/tanie-domeny-rejestracja-domen jest odwiedzana przez użytkowników? Statystyki pokazują, że wciąż częściej wpisujemy w przeglądarkę adresy bez polskich znaków. Tak jest po prostu szybciej – nie musimy dodatkowo wciskać klawisza „alt”, gdy piszemy nazwę. Mała świadomość użytkowników sprawia, że domeny IDN stanowią niecałe 2% wszystkich zarejestrowanych domen. 

Czy warto więc wykupywać domenę IDN? Ma to sens w przypadku, gdy chcemy uniknąć nieuczciwych działań konkurencji. Wówczas będziemy mieć pewność, że nikt nie wykupi domeny IDN, by podszywać się pod naszą firmę. Musimy się jednak liczyć z dodatkowym kosztem, choć cena domen IDN jest obecnie niższa niż koszt zwykłych domen.