Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jaki najlepiej wybrać typ serwera pod tworzony portal internetowy?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jaki najlepiej wybrać typ serwera pod tworzony portal internetowy?

Zakładasz portal internetowy? Ważną kwestią będzie więc dobranie odpowiedniego serwera pod Twoją stronę. Ma to bardzo duży wpływ na jej działanie, szybkość oraz wydajność. Tylko który serwer będzie najlepszy? VPS, serwer dedykowany, a może hosting współdzielony? Zanim zdecydujesz, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.

Jaki portal zakładasz?

Przede wszystkim zastanów się, czy będzie to portal o zasięgu lokalnym, czy może krajowym. W przypadku tego drugiego z pewnością liczysz się z większą liczbą odwiedzających go użytkowników. W związku z tym będziesz potrzebować większej ilości transferu. Zastanów się też, czy będzie to portal tematyczny, czy typowo informacyjny? W przypadku portali tematycznych artykuły zwykle dodawane są rzadziej. Na portalach informacyjnych mogą codziennie, a nawet kilka razy dziennie pojawiać się jakieś newsy. Codzienne artykuły to większa ilość zdjęć. Będziesz więc potrzebować więcej przestrzeni dyskowej. 

Pamiętajmy też, że w przypadku dużych portali dochodzi opcja dodatkowych funkcji. Wówczas takie portale to informacje połączone z serwisami pogodowymi, czatami, forami, a nawet kontami e-mail. Będziesz musiał więc również zwrócić uwagę na to, czy na danym serwerze istnieje możliwość zakładania dowolnej ilości kont e-mail.

Hosting współdzielony, VPS, a może serwer dedykowany?

Hosting współdzielony jest opcją polecaną raczej dla prostych blogów czy niewymagających stron, takich jak wizytówki firmowe. Jest to najtańszy  hosting www https://www.sprintdatacenter.pl/tani-hosting-www. Idea hostingu współdzielonego opiera się na wspólnym korzystaniu z zasobów jednego serwera przez kilka stron. Niestety w związku z tym, nasza strona jest zależna od innych, bowiem gdy na jednej z witryn gwałtownie skoczy ruch, może to doprowadzić do spowolnienia, a nawet zablokowania naszej strony. Jeśli chodzi o portale internetowe, skoki ruchów mogą mieć miejsce bardzo często. Wystarczy, że zamieścimy jakiegoś bardzo chwytliwego newsa albo piszemy na kontrowersyjny temat, który obecnie jest na topie. Wówczas duża liczba użytkowników może spowolnić witrynę, przez co internauci będą się niecierpliwić i szybko ją opuszczać.

Serwer VPS, czyli inaczej serwer wirtualny jest dużo lepszą opcją niż hosting współdzielony. W przypadku tego typu serwera maszyna fizyczna dzielona jest na kilka serwerów wirtualnych, które działają niezależnie od siebie. Jeśli więc na stronie internetowej, z którą współdzielisz maszynę, gwałtownie podskoczy ruch, nie będzie miało to wpływu na działanie Twojego portalu. Plusem jest duża przestrzeń na dysku oraz możliwość zwiększenia ilości zasobów w zależności od potrzeb. Jeśli planujesz założyć niewielki portal tematyczny, serwer VPS powinien wystarczyć.

Serwer dedykowany to najlepsza opcja, jeśli zastanawiasz się nad rozbudowanym portalem, np. z pocztą, pogodą czy kalkulatorami wyliczania ulg i podatków. Do dyspozycji masz całą fizyczną maszynę z jej wszystkimi zasobami. Nie musisz martwić się, że w przypadku dużego ruchu Twoja strona przestanie działać lub jej wczytywanie zostanie spowolnione. Pamiętaj jednak, że będziesz potrzebował specjalisty do obsługi takiego serwera, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.