Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czym powinien wyróżniać się najlepszy hosting współdzielony?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czym powinien wyróżniać się najlepszy hosting współdzielony?

Hosting współdzielony to jedno z najtańszych rozwiązań, jeśli chodzi o usługi hostingowe. Jest ono polecane szczególnie dla prostych stron, blogów czy wizytówek. Jakie cechy powinien posiadać najlepszy hosting współdzielony, żeby mógł sprostać naszym wymaganiom?

Czym jest hosting współdzielony?

Można powiedzieć, że serwer to taki duży komputer. Ma określone parametry, pamięć RAM i przestrzeń dyskową. W przypadku hostingu współdzielonego określone zasoby serwera rozdzielane są pomiędzy kilku klientów. To oznacza, że na jednej fizycznej maszynie może znajdować się kilka stron WWW wraz z FTP i skrzynkami pocztowymi. Z hostingu współdzielonego korzystają najczęściej niewielkie firmy, które mają proste strony czy sklepy internetowe, a także blogi czy wizytówki. Dlaczego? Ponieważ na takim hostingu mamy ograniczone zasoby. W przypadku dużych sklepów zasoby te zostałyby szybko wykorzystane, a strona mogłaby przestać działać. Co więcej, problem byłby z działaniem nie tylko naszej strony, ale także stron innych klientów, którzy współdzielą z nami hosting. 

Cechy idealnego hostingu współdzielonego

Dla wielu osób wyznacznikiem dobrego hostingu jest cena. Im mniejsza, tym lepiej. Jednak, jak wiadomo, cena nie zawsze idzie w parze z jakością. W przypadku hostingu współdzielonego warto jednak dobrze się rozejrzeć po różnych dostawcach, bowiem bez problemu znajdziemy w miarę tani hosting www https://www.sprintdatacenter.pl/tani-hosting-www, który spełni nasze oczekiwania. 

Zanim rozpiszemy się na temat przestrzeni dyskowej czy transferu, warto powiedzieć sobie o pomocy technicznej. Jest ona niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy dopiero rozpoczynamy swoją działalność w internecie i sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wszelkimi problemami, dotyczącymi niedziałającej strony. Najlepiej, gdy pomoc techniczna działa 24/7. Jeśli mamy niewielki sklep internetowy, a strona nie działa, musimy liczyć się ze stratami. Szybkie rozwiązanie problemu jest więc na wagę złota. 

No dobrze, a co z parametrami serwera? Powinniśmy dobrać je tak, by sprostały wymaganiom naszej strony. Muszą zapewnić jej płynne działanie, dlatego warto mniej więcej obliczyć sobie, ile będziemy potrzebować transferu, a ile powierzchni dyskowej. Niektóre firmy oferują transfer bez limitu. Warto też rozejrzeć się za elastycznym hostingiem, który daje możliwość zmiany parametrów serwera w przypadku zwiększenia lub spadku obciążenia na stronie. Na szczęście coraz więcej firm hostingowych wprowadza takie rozwiązania, które dostosowują się do zmieniających się potrzeb rozwijającej się strony. Zwróćmy również uwagę, czy hosting obsługuje PHP 7.0, który jest szybszy od starszej wersji.

Kolejna rzecz, o której powinniśmy pamiętać, to ochrona firewall oraz wszelkie zabezpieczenia antywirusowe, dzięki którym nasze dane będą w pełnie bezpieczne. A jeśli mowa o danych, istotne są również kopie bezpieczeństwa, dlatego warto zapytać, jak często są one robione. 

Warto również zwrócić uwagę, czy jest możliwość przetestowania usług hostingowych. Dobre firmy oferują zwykle 2 tygodnie okresu testowego. Musimy jednak sprawdzić, czy w trakcie testów usługodawca włącza nam wszystkie dostępne funkcje, czy tylko wybrane.