Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czym się kierować przy wyborze serwera dedykowanego?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czym się kierować przy wyborze serwera dedykowanego?

Sklepy o dużym zasięgu rynkowym oraz witryny internetowe, które generują gigantyczny ruch, korzystają zwykle z dedykowanych serwerów. To właśnie one dają im większą możliwość konfiguracji, dużą wydajność oraz niezawodność. Jeśli jednak przyjrzymy się ofertom, zobaczymy, że mamy naprawdę setki gotowych konfiguracji do wyboru. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając serwer dedykowany? Które parametry będą dla nas najważniejsze?

Wybór serwera ma znaczenie

Jak wiadomo, nie powinniśmy wybierać serwera dedykowanego na chybił trafił. To właśnie od naszej decyzji będzie zależeć jego szybkość oraz stabilność działania usług. Nasz wybór rzutuje później na satysfakcji klientów sklepu czy witryny. Dlatego też serwer dedykowany powinien być dostosowany konkretnie pod nasze działania. Zastanówmy się więc, jakie mamy potrzeby. Jak duży sklep czy witrynę posiadamy? Jak duży ruch generuje? Odpowiedź na te pytania z pewnością ułatwi nam zadanie.

Wybierz sprawdzonego sprzedawcę!

Przede wszystkim pierwszą decyzją, którą powinniśmy podjąć, jest wybór firmy, z której usług będziemy korzystać. Warto wybrać zaufanego sprzedawcę, który świadczy usługi na najwyższym poziomie, doradzi nam przy wyborze, ale też zapewni całodobowe wsparcie i pomoc techniczną w razie problemów. Jeśli nie mamy pewności, czy dany serwer będzie dla nas najlepszy, korzystajmy z usług firm, które oferują okresy próbne. Wówczas będziemy mogli sprawdzić, czy dany serwer rzeczywiście dostosowany jest do naszych potrzeb i oczekiwań i czy strona działa na nim prawidłowo. Taki serwer dedykowany znajdziemy np. na stronie: https://www.sprintdatacenter.pl/najtansze-serwery-dedykowane.

Jak wybrać serwer dedykowany?

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to procesor. To właśnie od niego zależy moc obliczeniowa. Procesory mogą mieć różną liczbę rdzeni, które odpowiadają za równoczesną obsługę wielu wątków czy procesów w danej jednostce czasu. Im więcej rdzeni, tym lepiej, bo to właśnie od nich zależy wydajność naszego serwera. Nie mniej ważne jest taktowanie procesora. Podobnie, jak poprzednio, wyższe taktowanie może nam zapewnić szybszą pracę nad danym zapytaniem. 

Kolejna cecha serwera, na którą musimy zwrócić uwagę, to pamięć RAM. Zwykle sprzedawcy oferują nam od 4 do nawet 256 GB pamięci RAM. Dla małych firm 8 GB to chyba obecnie minimum. Warto wybrać większą liczbę, tak by aplikacje i skrypty na serwerze mogły działać bez zarzutu. Część zasobów tej pamięci możemy też przeznaczyć na cache dysku twardego do często stosowanych danych.

Dysk to kolejna rzecz na liście, o którą warto zadbać. Jeśli chcecie spać spokojnie i obawiacie się, że dysk może ulec awarii, wybierzcie konfigurację z dwoma dyskami twardymi. Wówczas będziemy mogli odzyskać dane nawet wtedy, gdy jeden dysk się popsuje. Nie bez znaczenia jest też rodzaj dysku. Dyski SSD będą idealne, jeśli obsługujemy bazy danych, ponieważ są dużo szybsze. Dyski SATA mogą być wykorzystywane do projektów typu storage. Zwróćmy uwagę również na kontrolera dysków – software będzie wolniejszy, hardware szybszy. 

W zależności od tego, jaką konfigurację wybierzemy, możemy spodziewać się różnych cen. Za najtańszą opcję zapłacimy nieco ponad 100 złotych. Z kolei konfiguracja dla bardzo wymagających użytkowników może nas kosztować nawet ok. 1500 zł. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.