Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Czy możliwa jest wymiana infrastruktury serwerowej bez zakupu nowego sprzętu?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Czy możliwa jest wymiana infrastruktury serwerowej bez zakupu nowego sprzętu?

Każdy, kto posiada sklep internetowy, profesjonalną witrynę czy świadczy usługi internetowe, potrzebuje serwera. Co jednak zrobić, gdy zachodzi potrzeba wymiany infrastruktury serwerowej, a Ty nie masz na to odpowiednich funduszy lub po prostu szukasz innego rozwiązania?

Czym jest serwer?

Serwer to oprogramowanie, którego zadaniem jest udostępnianie zasobów – plików, baz danych czy łączy internetowych, lub komputer, który udostępnia te zasoby. Serwery przeznaczone dla celów komercyjnych to specjalne urządzenia przystosowane do ciągłej pracy, posiadające pojemne dyski umożliwiające szybki dostęp, procesory serwerowe, dużą pamięć RAM i dostęp do szybkiego Internetu. Najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać serwer, jest jego niezawodność – przerwy w dostawie usług świadczonych za pomocą serwera są bardzo niewskazane, podobnie jak wolne działanie naszej strony internetowej. Planując infrastrukturę serwerową trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zakup serwera – ważne jest posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, gdzie można go umieścić, oraz zapewnienie wentylacji, klimatyzacji i awaryjnego zasilania. Wielu mniejszym firmom zakup takiej infrastruktury się po prostu nie opłaca. Niektóre z nich nie posiadają również fizycznego biura i tym samym miejsca, gdzie można by umieścić serwer. Czy istnieją alternatywy dla posiadania własnego serwera?

Serwer dedykowany

Gdy potrzebujemy pełnoprawnego, niezawodnego serwera z dużą ilością przestrzeni dyskowej i pamięci, warto zastanowić się nad wynajęciem dedykowanego serwera. Jest to komputer pełniący rolę serwera przeznaczonego dla tylko jednego klienta, który wykupił taką usługę. Serwer dedykowany świadczy usługi w rodzaju poczty e-mail, rozwiniętych stron internetowych czy aplikacji. W przypadku użycia serwera dedykowanego odchodzi problem kosztownej infrastruktury, miejsca potrzebnego na umieszczenie serwera i jego utrzymania.

Serwer wirtualny

Jeśli posiadasz małą lub średnią firmę i nie potrzebujesz całego serwera, idealnym – i tańszym – rozwiązaniem będzie serwer wirtualny (VPS). Sprawdzi się idealnie dla niedużego sklepu internetowego, firmowej strony internetowej czy bloga. Serwer wirtualny https://www.sprintdatacenter.pl/serwer-wirtualny-tani-vps jest nie czym innym, jak wydzieloną częścią serwera dedykowanego, który został podzielony przy pomocy oprogramowania do wirtualizacji. Serwer wirtualny z punktu widzenia administratora działa jak pełnoprawny serwer – możesz instalować na nim własne aplikacje i konfigurować stosownie do swoich potrzeb. Wynajmując serwer wirtualny można dobrać ilość pamięci RAM i miejsca na dysku adekwatnie do tego, jaka ich ilość jest nam potrzebna. Wiele firm hostingowych oferuje domyślnie skonfigurowane serwery np. pod aplikacje WordPress czy jako serwer pocztowy. Usługa serwera wirtualnego jest oczywiście całkowicie bezpieczna – nie ma możliwości, by użytkownicy posiadający serwery wirtualne na tym samym fizycznym serwerze mieli dostęp do Twoich plików czy zasobów.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony jest tańszy, ale też mniej wydajny niż serwer. W przypadku hostingu również otrzymujemy dostęp do części serwera dedykowanego, jednak różnica w stosunku do serwera wirtualnego jest taka, że zwykle jest to mniejsza część, a ponadto nie mamy dostępu do maszyny czy jej systemu operacyjnego, możemy jedynie zarządzać swoją usługą.

Jak więc widzisz, jest kilka alternatyw dla fizycznego serwera, który stoi w Twojej firmie. Możesz wybrać rozwiązanie, które najbardziej pasuje do profilu i wielkości Twojej działalności.