Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jakie cechy powinien posiadać niezawodny hosting?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jakie cechy powinien posiadać niezawodny hosting?

Pierwszym krokiem do otworzenia swojej działalności w internecie jest oczywiście rejestracja domeny. Indywidualny adres to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba także wykupić hosting. Hosting to, mówiąc jak najprościej, miejsce na serwerze, gdzie przechowujemy wszystkie dane niezbędne do prowadzenia strony. To tam umieszczamy zdjęcia, filmy i inne pliki, które wyświetlają się na naszym serwisie. Wybór dostawcy hostingu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ to od jakości oferowanej usługi zależy, czy nasza strona będzie poprawnie funkcjonować. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu hostingu?

Możliwość przetestowania

Zrezygnuj z dostawców, którzy nie pozwalają Ci na darmowe wypróbowanie usługi. Przed zdecydowaniem się na hosting powinieneś skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej (trwającej np. 14 dni), dzięki której sprawdzisz, czy wszystkie funkcje działają poprawnie. Dobrze też, jeśli na początku dostaniesz możliwość wykupienia hostingu na krótki czas, co ostatecznie pozwoli zdecydować, czy jesteś zadowolony z usługi, czy może jednak wolisz zmienić ją na bardziej korzystną ofertę.

Kopia bezpieczeństwa

Dobry hosting to taki, który pozwala na regularne tworzenie kopii zapasowej wszystkich danych utrzymywanych na serwerze. Większość usług pozwala na dokładne wskazanie, jakie informacje powinny być uwzględnione w back-upie. Po co robimy kopię zapasową? By zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. W końcu stronę tworzymy po to, by publikować na niej treści, a jeśli przypadkiem utracimy część z nich, dzięki możliwości back-upu powrócimy do starej wersji serwisu i odzyskamy utracone dane.

Pojemność

Hosting www nie umożliwia przechowywania danych w nieograniczonych ilościach. Każdy z nich zawiera limit, a w razie jego przekroczenia możemy zakłócić pracę naszej strony czy nawet doprowadzić do przerwy w jej dostawie. Upewnijmy się zatem, że transfer wybranego hostingu ma wystarczającą pojemność, dzięki której serwis będzie działał poprawnie przez cały czas.

Dostęp FTP

Protokół FTP pozwala na przesyłanie danych i plików na serwer. Możesz to oczywiście robić bezpośrednio przez interfejs www, jednak FTP jest znacznie wygodniejszy i przede wszystkim szybszy. Dzięki niemu możesz nawet przesłać całą stronę w postaci kodu.

Wersja PHP i certyfikaty SSL

Upewnij się, że hosting obsługuje technologię PHP i to w najnowszej wersji, co znacząco wpływa na szybkość działania serwisu. Powinieneś mieć też możliwość wdrożenia certyfikatu SSL, który zabezpieczy Twoją stronę przed atakami hakerskimi.

Przejrzysty panel zarządzania

Dostawca usług hostingowych powinien udostępnić Ci panel zarządzania na swojej stronie, czyli narzędzie, z którego bezpośrednio zarządzasz hostingiem. Ponieważ wygląd takiego panelu może się znacząco różnić w zależności od dostawcy, sprawdź dokładnie, czy odpowiada Ci funkcjonalność wybranego i czy znajdujesz tam wszystko to, co potrzebne do kierowania serwerem.

Pomoc techniczna

Nawet jeśli nie jesteś nowicjuszem w prowadzeniu własnej strony internetowej, na poziomie hostingu może wystąpić problem, którego nie będziesz mógł naprawić samodzielnie. Zwróć zatem uwagę na jakość usług świadczonych przez pomoc techniczną, dostępną w ramach umowy z dostawcą. Sprawdź, jak szybko odpowiada na pytania i czy oferuje fachową poradę.